Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Po bëhen pazare me emra dhe poste”! Klodiana Lala nxjerr detajet pas përplasjes për Kushtetuesen: Ja si SHBA po e shtyn reformën përtej kulisave

Postuar: 13/11/2019 - 22:39

Klodiana Lala ka komentuar përzgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.Lala tha në “Real Story” se zonjat e përzgjedhura për këtë gjykatë, si Arta Vorpsi, Elsa Toska, Fiona Papajorgji dhe Marsida Xhaferllari, po mbajnë gjithë ngarkesën politike.

Por, nuk mendon kështu analisti Arion Sulo, sipas të cilit, për t’u futur në Gjykatën Kushtetuese duhet të kalosh në disa filtra. Më tej, analistët kanë komentuar dhe deklaratat e ndërkombëtarëve për Reformën në drejtësi, duke thënë se ata po e shtyjnë këtë proces të ecë përpara.

Pjesë nga diskutimet:
Lala: Nuk bie dakord me Arionin që thotë se ato zonjat nuk mund të kandidonin për Gjykatën Kushtetuese, pasi janë në konflikt interesi. Shqipëria ka magjistratë dhe juristë shumë të zotët, që nuk e di pse nuk janë bërë pjesë të garës. Por, mendoj se gjithë kjo lufta politike i ka stepur. Secila nga këto zonja meriton të promovohet. Çështja është se ato po mbajnë gjithë ngarkesën e politikës, pasi palët po zihen se kush të marrë pjesën më të madhe. Ato zonja ne po i paragjykojmë akoma pa shkuar dhe pa hapur derën e gjykatës.

Arion Sulo: Nuk po i përgojojmë, fare.
Lala: Po i paragjykon politika, jo ne gazetarët.
Sulo: Të jesh në Gjykatën Kushtetuese, kujdes, se duhet të kalosh në shumë filtra.
Mira Kazhani: Filtri kryesor është SPAK-u, ata duhet të kalojnë në SPAK.

Lala: KED ka vepruar gjithmonë me dyer të mbyllura, në mungesë transparence. E vetmja frikë e imja është nëse ka pasur të tjerë të zotët për këtë post. Pa dyshim që ka pasur, por kemi ardhur në këto katër emra. Sa i përket faktorit ndërkombëtar, vjen në mënyrë periodike, është i ndërgjegjshëm për problematikat që janë krijuar në Shqipëri me vakumet institucionale. Ata duan të ketë një gjykatë funksionale. SHBA ka shpallur disa persona non grata, ata janë shkesë dhe financuesi më i madh i Reformës në Drejtësi. Ata janë të prirur ta shtyjnë përtej kulisave dhe pazareve politike. Politika po bën pazare për emra, për poste, për mbyllje hetimesh.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2019 - 16:53

Gazetari Artan Hoxha, i ftuar në studion e Abc News edhe për kapjen e 670 kilogramëve kokainë që u kapën pak muaj më parë në Brazil, të cilat kishin logon e Kf Elbasanit.

Postuar: 14/12/2019 - 16:36

Specialistët e Interpol Tirana arritën të ekstradonin nga Duesseldorfi në Gjermani, 39 vjeçarin Y

Postuar: 14/12/2019 - 16:22

Sa i përket arrestimeve për shembjen e godinës tek Kavalishenca, gazetarja Klodiana Lala tha se a

Postuar: 14/12/2019 - 16:12

Ky besim dhe kurajo që pashë tek shqiptarët më kujtoi që kjo forcë dhe aftësi për të përballuar v

Postuar: 14/12/2019 - 16:00

Dy persona u vunë në pranga në kushtet e flagrancës sot nga Komisariati i Policisë Nr.

Postuar: 14/12/2019 - 15:42

Aksionit të policisë për arrestimin e të akuzuarve për viktimat e tërmetit në Durrës i kanë shpët

Postuar: 14/12/2019 - 15:35

Fabjan Alameti, shqiptari 21-vjeçar që banonte në Nju Jork është dënuar me gati pesë vite burg.