BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kreun e PD-së/ Komisioni hap kutitë e votimit, sa vota morën Berisha dhe Elezi

Zgjedhjet për kreun e PD-së/ Komisioni hap kutitë e votimit, sa
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Vjen lajmi i mirë nga Infektivi, boshatiset spitali

Covid-19 në Shqipëri/ Vjen lajmi i mirë nga Infektivi, boshatiset
x
BREAKING NEWS

I mituri plagoset me armë zjarri, niset me helikopter drejt Tiranës

I mituri plagoset me armë zjarri, niset me helikopter drejt Tiranës
x
BREAKING NEWS

“Është e dhimbshme që të hapësh ekranin dhe pas 30 vitesh të shohësh...”/ Deklarata e fortë e Robert Papës: Edi Rama nuk do të e jap këtë të drejtë nëse vërteton që...

“Është e dhimbshme që të hapësh ekranin dhe pas
x
BREAKING NEWS

I quan “siptari” shqiptarët, Konventa e BE-së dënon ashpër gjuhën e ministrit serb: Deklarime të tilla shkelin dinjitetin e institucioneve të republikës, është obligim...

I quan “siptari” shqiptarët, Konventa e BE-së dënon
x
BREAKING NEWS

Detaje nga ngjarja e rëndë në Pukë/ 11-vjeçari dyshohet se u plagos me armë zjarri nga një...

Detaje nga ngjarja e rëndë në Pukë/ 11-vjeçari
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte fasadë dhe mashtrim, Rama e kishte paracaktuar emrin e Kreut të Shtetit

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte
x
BREAKING NEWS

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në Pukë

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në
x

Aktualitet

“Po dole kundër kryetarit të digjet karriera”, avokati Adriatik Lapaj nxjerr prapaskenat politike dhe lëvizjen që duhet të bëhet në vendin tonë: Këtë problem e ka krijuar Rama dhe...

“Po dole kundër kryetarit të digjet karriera”, avokati

Avokati Adriatik Lapaj i ftuar në emisionin “Aranutistan”, propozojë që të ndërrohet sistemi elektoral, ku kryetarët vendosin për gjithçka.

Lapaj tha se vendit i duhet një ligj për referendumim. 

“Me këtë nënkuptoj që të kalohet nga një sistem ku kryetarët vendosin për gjithçka, të kalohet në një sistem ku marrëdhënia mes elektoratit dhe të zgjedhur të jetë funksionale dhe e përhershme. Deri sot të zgjedhurit kanë qenë të mandatuar të kryetarit të partisë, të cilët zgjidhen në listë në bllok, në zonat e tyre elektorale dhe nëse ti del kundër kryetarit të partisë të digjet karriera politike dhe kjo pastaj krijon njerëz që janë manekini që ulin dhe ngrenë kartoni politik. Ky është një problem që e ka krijuar Rama dhe paraardhësit e tij dhe ky nuk ka lejuar që kjo të ndryshojë.

Nuk i ka mundësuar vendit një ligj për referendumet. Unë mendoj që republika jonë do të ishte më e mirë, nëse do kishte një ligj për referendumet”, u shpreh avokati.