Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Po i ndiqnin prej 6 muajsh, policia kap ‘mat’ dhe iu vë prangat dy personave në Mat, ndërsa një tjetër shpallet në kërkim (Ja çfarë po bënin)

Postuar: 12/11/2019 - 14:40

Policia e Matit ka finalizuar operacioni e koduar “Ulëza”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit dhe trafikimit të narkotikëve.

Mësohet se janë arrestuar dy persona me iniciale R. T., 32 vjeç dhe N. T., 33 vjeç, si dhe është shpallur në kërkim shtetasi E. Ll, 29 vjeç.

Sakaq policia ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale: 6 400 euro, 24 100 lekë, 45 gram lëndë narkotike, 1 orë dore dhe 1 aparat celular.

Njoftimi i Policisë:

Operacioni i ndjekur me metoda proaktive prej 6 muajsh dhe gjatë kësaj periudhe janë goditur disa raste të kultivimit të bimëve narkotike.

Me finalizimin e operacionit u kapën dhe arrestuan dy shtetas, si dhe u shpall në kërkim një tjetër.

Autorët u kapën në flagrancë gjatë shkëmbimit të një shume eurosh dhe lekësh, të përfituara nga veprimtaria kriminale.

Sekuestrohet një sasi vlerash monetare.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Mat, në vijim të punës së pandërprerë për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e kultivimit të bimëve narkotike, pas 6 muajsh hetime, të ndjekura me metoda speciale të hetimit, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat, kanë finalizuar me sukses operacionin policor "Ulëza", si rezultat i të cilit u bë e mundur kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve:

T., 32 vjeç dhe N. T., 33 vjeç, banues në Ulëz, Mat.

Si dhe u shpall në kërkim shtetasi E. Ll, 29 vjeç, banues në Baz, Mat.

Si rezultat i ndjekjes së këtyre procedimeve me teknika speciale prej 6 muaj, më datë 11.11.2019, në afërsi të shkollës së mesme të Njësisë Administrative Baz, këta shtetas janë kapur në flagrancë, nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Mat, në momentin që po shkëmbenin një sasi lekësh me njëri- tjetrin, e cila dyshohet se është përfituar nga veprimtaria kriminale në fushën e narkotikëve.

Këta shtetas në bashkëpunim me njëri – tjetrin, dyshohet se janë autorë të disa rasteve të tentativës për të kultivuar bimë narkotike në zonat malore të njësive administrative Ulëz dhe Baz, të cilat janë asgjësuar më parë nga Policia gjatë kontrolleve të territorit.

Janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale: 6 400 euro, 24 100 lekë, 45 gram lëndë narkotike, 1 orë dore dhe 1 aparat celular.

Policia e Matit, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Mat, po punon intensivisht për arrestimin e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari të paligjshme.

Materialet hetimore do t’i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Mat, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike".

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 08/12/2019 - 14:00

Java sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, parashikohet të nisë me mot me diell, por në mbrëmje reshjet fillojnë përgjatë bregdetit dhe zonave të ulëta.

Postuar: 08/12/2019 - 13:50

Sipas Zyrës së Menaxhimit të Fatkeqësive Natyrore deri tani janë 39 objekte të shembura në Durrës

Postuar: 08/12/2019 - 13:33

Gjatë operacionit të koduar "Driver” janë sekuestruar disa doza lëndë narkotike kokain

Postuar: 08/12/2019 - 12:36

Sot është shembur Qytet Studenti godina nr.

Postuar: 08/12/2019 - 12:26

Moderatori Florian Agalliun, njoftoi para disa javësh se nuk do e shohim më në ekranin e “T

Postuar: 08/12/2019 - 12:18

Këshilli Bashkiak i Bashkisë së Lezhës ka miratuar pagesën e plotë të qirasë për të gjitha familj

Postuar: 08/12/2019 - 12:10

Bëhet me dije se ditën e djeshme është ndarë nga jeta në moshën 94-vjeçare babai i ish-ministrit