Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Po ra Teatri, bie gjithçka”/ Aktori i njohur me alarm SOS: Po ulëm kokën, u kthyem në diktaturë

Postuar: 19/09/2018 - 10:31

Në seancën e ditës së nesërme është parashikuar që të kalojë për votim varianti i ri i ligjit për Teatrin Kombëtar, pas miratimit të dekretit të presidentit Meta në mbledhjen e djeshme të Komisionit të Veprimtarisë Prodhuese.

Aktori Neritan Liçaj, një nga zarat më kritikë kundër shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar apelon të gjithë për rezistencë ndaj këtij veprimi që sipas tij do të rikthejë sërish vendin në një sistem diktatorial.

“Me një veprim të paprecedentë qeveria dhe maxhoranca nesër do kalojë ligjin për prishjen e teatrit…praktikisht nesër instalohet diktatura e mirëfilltë…çfarë do bëjmë?!S.O.S….kjo është këmbana e alarmit për të gjithë…duhet rezistencë gjithpërfshirëse…nëse kemi një fije dinjitet dhe nder..të dalim dhe t’i themi jo diktaturës. Po ra teatri, bie gjithçka…po ulëm kokën, më keq do bëhet sepse këta s’pyetkan as për ligj as kushtetute as B.E….dhe asgjë..u kthyem në kohën e diktaturës që s’pyeste për asgjë .S.O.S”, shkruan aktori në rrjetet sociale.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 19:50

Një çiklist me shtetësi italiane është aksidentuar pasditen e sotme, duke pësuar dëmtime të rënda.

Ngjarja ka ndodhur në Sarandë, ndërsa çiklisti i aksidentuar është identifikuar si Massimo Rossa.

Postuar: 23/05/2019 - 19:36

Tre 15-vjeçarë kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti rrugor në qytetin e Fierit.

Postuar: 23/05/2019 - 19:01

Në rrugën e “Elbasanit”, në një garazh, ka rënë zjarr në rrethana ende të paqarta.

Postuar: 23/05/2019 - 18:40

Këtë të enjte janë sekuestruar 36 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar.

Postuar: 23/05/2019 - 18:37

 36 mijë gjimnazistë janë në ankth për mbarëvajtjen në provimet e Maturës Shtetërore.

Postuar: 23/05/2019 - 18:12

Në vazhdim të operacionit të policisë së Pordenone të Italisë ku u arrestuan 3 shqiptarë, pasi ak

Postuar: 23/05/2019 - 17:49

Dy ditë para protestës së opozitës, në godinat qeveritare kanë nisur masat paraprake për sigurimi