Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Po sillte tifozë nga Kosova për të mbështetur Shqipërinë në ndeshjen kundër Francës, arrestohet shoferi autobusit, ajo që i gjetën në çantë 'e fundos' (DETAJE)

Postuar: 17/11/2019 - 15:18

Policia Kufitare e Qafë Morinës ndaloi një shtetas shqiptar nga Kosova, i cili mbante në autobus një çantë me kapsolla dhe fishekzjarrë.

Drejtuesi i autobusit B.M. po sillte në Shqipëri një grup tifozësh nga Kosova, të cilët do të merrnin pjesë në sfidën e shumëpritur Shqipëri-Francë, e cila do të luhet në orën 20:45 në ''Air Albania Stadium''. Sipas informacioneve, autobusi në fjalë transporton vazhdimisht tifozë nga Kosova, të cilët mbështesin kombëtaren kuqezi në ndeshjet e saj zyrtare në arenën ndërkombëtare.

Policia e Shtetit ndalon përdorimin e lëndëve shpërthyese, si dhe bidonat e ujit në sfidën e sotme duke ndërmarrë një plan të gjerë masash për menaxhimin e takimit Shqipëri-Francë e vlefshme për EURO 2020.

Njoftimi i policisë:

Në kuadër të masave të marra për garantimin e rendit dhe sigurisë , parandalimin e futjes së fishekzjarrëve dhe kapsollave në stadium gjatë ndeshjes që do luhet mbrëmjen e sotme në stadiumin "Arena Kombëtare", në Tiranë, Policia ka shtuar masat e kontrollit duke filluar që në hyrje në pikat e kalimit kufitarë dhe deri në momentin që tifozët do hyjnë në stadium.

Si rezultat i masave të marra, Policia Kufitare e Morinës gjatë kontrollit të ushtruar së bashku me autoritetin doganor në autobusin me drejtues shtetasin kosovar B. M, gjeti një çantë shpine me fishekzjarrë dhe kapsolla, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Në këtë autobus udhëtonin në mënyrë të organizuar shtetas kosovarë për të marrë pjesë në ndeshjen e futbollit Shqipëri-Francë.

Kontrollet e rrepta do vijojnë në të gjitha pikat e kalimit kufitar, dhe në çdo ambient ku dyshohet se mund të ketë fishekzjarre dhe kapsolla, si dhe për elementë me precedent kriminal që mund të tentojnë për të hyrë në stadium.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, gjatë takimit të bërë paradite me grupin e punës për menaxhimin e masave të marra për mbarëvajtjen e aktivitetit ndërkombëtar, kërkoi nga të gjitha strukturat e Policisë , angazhim, seriozitet, përkushtim për përmbushjen e detyrave .

Policia e Shtetit kërkon mirëkuptimin e tifozërisë dhe sportdashësve që të respektojnë me rigorozitet gjithë udhëzimet e dhëna nga Policia dhe Federata e Futbollit, dhe të mos tentojnë për të futur në stadium sende të kundërligjshme pasi do përballen me pasojat ligjore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/12/2019 - 10:12

Tërmeti i tmerrshëm i datës 26 nëntor na la pas fatkeqësisht 51 viktima dhe jo të paktë janë ata njerëz që kanë mbetura pa banesa, pasi ato janë shkatërruar tërësisht.

Postuar: 12/12/2019 - 10:09

Ambasada e Shteteve të  Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar një video, e cila sipas

Postuar: 12/12/2019 - 09:57

Forcat RENEA kanë arrestuar sot në Gjirokastër Enrik Llukën, i cili akuzohet se ka vrarë kushërir

Postuar: 12/12/2019 - 09:52

Kërpudha Gjigante me "Tri Pjesë”, e vendosur në kopshtin e Kryeministrisë ishte një ve

Postuar: 12/12/2019 - 09:46

Këshilli i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar këtë të enjte nga detyra kryetaren e Gjykatës Admi

Postuar: 12/12/2019 - 09:44

Tërmeti i 26 nëntorit ka nxjerrë zbuluar bëmat e ndërtuesve me pallatet shumëkatëshe në qarkun e

Postuar: 12/12/2019 - 09:37

Ditën e sotme, pritet që Këshilli i Lartë i Prokurorisë të vendosë për transferimet në rrethe, të