BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbulon porosinë e Metës për Lulzim Bashën pas takimit në Presidencë

Fatos Klosi zbulon porosinë e Metës për Lulzim Bashën pas
x

Aktualitet

Prefekti zbulon tre zonat e nxehta në Elbasan për kanabisin, u jep këtë porosi zyrtarëve

Prefekti zbulon tre zonat e nxehta në Elbasan për kanabisin, u jep

 Në Elbasan është mbledhur Task Forca kundër kanabisit ditën e sotme. Prefekti Gledian Llatja mblodhi në takim drejtuesit e policisë së qarkut dhe administratorët e njësive vendore.

"Elbasani në fakt nuk është në hartën e kultivimit, por gjithsesi duhet të jemi vigjilent në këtë aspekt dhe duhet të koordinojmë në kohë cdo veprim që ka të bëjë me tentativat për mbjelljen e kanabisit" tha Gledian Llatja.

Ndërsa drejtori i policisë së qarkut të Elbasanit, Altin Qato u shpreh se viti i kaluar ka qenë pa kanabis. "Në Elbasan janë evidentuar 4 raste të mbjelljes. Ndonëse në sipërfaqe të vogla, në këto raste autorët janë arrestuar"  tha ai. Prefekti Llatja u ka kërkuar administratorëve të kenë kujdes me tokat shtetërore të cilat mund të përdoren nga personat që kultivojnë kanabis.

Raportohet se Belshi, Dërshirani dhe fshati Gjolenë janë zonat ku policia ka dyshime që mund të përdoren për mbjelljen e kanabisit. Takime në nivel qarku janë zhvilluar edhe në Vlorë, Shkodër dhe Lezhë në javën e kaluar për të parandaluar kultivimin e kanabisit.