BREAKING NEWS

Mblidhet sërish Task Forca, Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin zyrtar për 8 rastet e dyshuara me koronavirus në Shqipëri

Mblidhet sërish Task Forca, Ministria e Shëndetësisë del me
x

Aktualitet

“Prej 16 vitesh në rrugë”/ Banorja e Astirit flet për takimet me Ramën

“Prej 16 vitesh në rrugë”/ Banorja e Astirit flet për

Protesta e banorëve të Astirit që preken nga projekti i Unazës së Madhe vazhdon të qëndrojë stoike dhe e palëkundur nga kërkesat e tyre: Ose anulim të projektit ose dëmshpërblim 100% me vlerën e tregut të shtëpive të tyre që do shemben.

Një banore ka deklaruar mbrëmë se protesta do të vijojë, paçka se autoritetet i kanë njoftuar se sot do të fillojë shembja e tyre nga IKMT.

Qytetarja po ashtu pohoi se ka qenë pjesë e organizatave të partisë Socialiste dhe ka dëgjuar kur Edi Rama premtonte legalizimet e shtëpive të tyre në kohë fushate.

Ajo tha:

Kam qenë që mu thatë dora, e para në organizatat e Rilindjes. Kam qenë në rreshtin e tretë kur ai vinte dhe bënte ato takimet. Kam qenë aty kur ka thënë që këto shtëpi nuk do të prishen, por do të legalizohen. Kam 16 vite në rrugë, jam nënë me fëmijë. Në vend që t’i hap librat, dal në rrugë.”

Ndërkohë për ftesën që ARRSH u ka bërë familjeve që të dorëzojnë dokumentacionet, banorja në fjalë e quajti mashtrim dhe qëllim për të përçarë protestuesit.

Banorja shtoi:

Ky është mashtrim. Askush nuk është takuar me ta, janë të gjitha mashtrime. Po bëhet që të përçahet popullin.”