Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Prej 16 vitesh në rrugë”/ Banorja e Astirit flet për takimet me Ramën

Postuar: 20/11/2018 - 09:35

Protesta e banorëve të Astirit që preken nga projekti i Unazës së Madhe vazhdon të qëndrojë stoike dhe e palëkundur nga kërkesat e tyre: Ose anulim të projektit ose dëmshpërblim 100% me vlerën e tregut të shtëpive të tyre që do shemben.

Një banore ka deklaruar mbrëmë se protesta do të vijojë, paçka se autoritetet i kanë njoftuar se sot do të fillojë shembja e tyre nga IKMT.

Qytetarja po ashtu pohoi se ka qenë pjesë e organizatave të partisë Socialiste dhe ka dëgjuar kur Edi Rama premtonte legalizimet e shtëpive të tyre në kohë fushate.

Ajo tha:

Kam qenë që mu thatë dora, e para në organizatat e Rilindjes. Kam qenë në rreshtin e tretë kur ai vinte dhe bënte ato takimet. Kam qenë aty kur ka thënë që këto shtëpi nuk do të prishen, por do të legalizohen. Kam 16 vite në rrugë, jam nënë me fëmijë. Në vend që t’i hap librat, dal në rrugë.”

Ndërkohë për ftesën që ARRSH u ka bërë familjeve që të dorëzojnë dokumentacionet, banorja në fjalë e quajti mashtrim dhe qëllim për të përçarë protestuesit.

Banorja shtoi:

Ky është mashtrim. Askush nuk është takuar me ta, janë të gjitha mashtrime. Po bëhet që të përçahet popullin.”

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 15:32

I nxehti afrikan do të rikthehet sërish në Europë. Në javën që kaloi dhe ditët e para të kësaj jave temperaturat pësuan një ulje, por mesa duket freskia mbaroi me aq.

Postuar: 18/07/2019 - 15:24

IKMT ka zbarkuar ditën e sotme  në Ksamil për të prishur një objekt që funksionon si lokal,

Postuar: 18/07/2019 - 14:23

Policia italiane ka arritur të shkatërrojë një rrjet të shpërndarjes së lëndëve të forta narkotik

Postuar: 18/07/2019 - 13:21

40-vjeçari, Domi Vuksani i dënuar nga drejtësia italiane me 12 vjet burg tentoi të hynte në vendi

Postuar: 18/07/2019 - 13:14

Policia e Korçës njofton se ka arrestuar një 25-vjeçar, pasi u kap me armë pa leje dhe municion.

Postuar: 18/07/2019 - 13:01

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së parë në Durrës ka deklaruar sot se nuk ka asnjë procedim

Postuar: 18/07/2019 - 13:00

Lajmi gjatë paradites së sotme se disa njerëz nga Ministria e Kulturës po zbraznin materialet e f