BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës: Ka procese penale në SHBA, ja mesazhi i ambasadores Yuri Kim

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës:
x
BREAKING NEWS

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe plas paralajmërimin e fortë: Do të ketë pasoja për PS-në!

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe
x
BREAKING NEWS

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e rëndësishëm/ KPK merr vendimin e menjëhershëm dhe shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e
x
BREAKING NEWS

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për Shqipërinë

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për
x
BREAKING NEWS

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos autorin. Zbardhet shkaku (EMRI+FOTO)

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos
x
BREAKING NEWS

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të jashtëzakonshme, Harxhi bën denoncimet e forta: Vëzhguesit janë kërcënuar! Ja cila është shkelja më e rëndë!

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të
x
BREAKING NEWS

Pas shpalljes ‘non grata’ të Sali Berishës dhe urdhrit të Biden, Frrok Çupi paralajmëron zhvillime të BUJSHME në Shqipëri: Nesër do të çuditen kur të formulohen akuza për...

Pas shpalljes ‘non grata’ të Sali Berishës dhe urdhrit
x
BREAKING NEWS

Rama jep sinjalet e para për qeverinë e re, 9 ministra rrezikojnë largimin në shtator, vetëm 7 emra futen në Presidiumin e Kongresit, ja lista

Rama jep sinjalet e para për qeverinë e re, 9 ministra rrezikojnë
x

Aktualitet

”Presidenti ishte duke punuar si agjent politik”, gazetari i njohur injoron Metën: Nuk kishte sjelljen e duhur

”Presidenti ishte duke punuar si agjent politik”, gazetari i njohur

Gjatë një interviste televizive gazetari, Alfred Lela, deklaroi se Ilir Meta nuk ka pasur një sjellje presidenciale gjatë periudhës së zgjedhjeve të 25 prillit.

Më tej Lela tha se çështja për shkarkimin e Metës, që do të shkojë në Gjykatën Kushtetuese, do të ketë po të njëjtën përfundim si në rastin e parë. Ai tha se Kushtetuesja do të japë të njëjtin qëndrim si Komisioni i Venecias.

“Kemi dy instrumente për të matur sjelljen e Metës, a është presidenciale veprimi i tij apo konstitucionale. Unë kam përshtypjen se ne na ngelet gjykimi politik. A ka qenë presidencial Meta pak para zgjedhjeve?! Nuk mund të thuhet për të qenë lirisht i stacionuar në raport me ngjarjen, që ka qenë presidenciale sjellja. Qoftë edhe në përpjekjen për t’u dukur se është në shërim të demokracisë. Edhe nëse ka qenë ky qëllimi, ajo që dukej, edhe për sytë e stërvitur dhe ata që nuk ishin, ishte një lloj animi. Rënie ne kurthin e anshmërisë, kur Kushtetuta nuk ia lejon, pasi ai është mbi palët. Komisioni i Venecias një herë ka thënë se; është në tejkalim të kompetencave, por jo aty sa për t’u shkarkuar. Meqë kemi Gjykatën Kushtetuese, tani do të shkojmë, se po bëj orakullin, kam përshtypjen se edhe ajo do e lexoj në kufijtë e komisionit të Venecias, pasi është pak e vështirë që ta matësh këtë punën e ‘sfurqeve’ se mund të thotë që e kam pasur për pirunët. Presidenti ishte duke punuar si agjent politik”, ka deklaruar Lela.

Më të lexuarat