Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Pretendon se i kanë vjedhur votat, KQZ merr në shqyrtim ankesën e Ndocajt

Postuar: 11/07/2019 - 19:34

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është mbledhur sërish ditën e sotme ku në rendin e ditës ka dy kërkesa ankimore që janë paraqitur nga partia Kombëtare Konservatore Albania dhe kërkesa ankimore paraqitur nga Aleanca Demokratike e Shqipërisë.

Përfaqësuesit e Partisë Kombëtare Konservatore Albania ka thënë se në zgjedhjet e 30 qershorit janë vjedhur votat e kandidatit Eduart Ndocaj ndërsa në disa kuti janë gjetur më shumë vota sesa ka votues qendra e votimit.

Në pretendimet e kësaj partie në 11 qendra votimi janë gjetur shkelje ku diferenca e fletëve të votimit janë nga 1 deri në tre vota. Sipas kodit zgjedhor nëse  numri i votave ndikon në rezultatin e zgjedhjeve atëherë shpallen qendrat e pavlefshme.  Por diferenca mes dy kandidatëve është më shumë se 12 mijë votues, konkretisht Pjerin Ndreu mori 12 930 bota ndërsa Edurat Ndocaj mori 710 vota.

Pas shqyrtimit të këtyre ankesave KQZ do të vijojë me rendin e ditës:

3.   “Për nxjerrjen e rezultatit të votimit për zgjedhjen e Kryetarit të Bashkisë Shkodër, Qarku Shkodër, në zgjedhjet vendore të datës 30 qershor 2019”.

4.    “Për nxjerrjen e rezultatit të votimit për zgjedhjen e Këshillit të Bashkisë Shkodër, Qarku Shkodër, në zgjedhjet vendore të datës 30 qershor 2019”.

5.   “Për nxjerrjen e rezultatit të votimit për zgjedhjen e Kryetarit të Bashkisë Tiranë, Qarku Tiranë, në zgjedhjet vendore të datës 30 qershor 2019”.

6.    “Për nxjerrjen e rezultatit të votimit për zgjedhjen e Këshillit të Bashkisë Tiranë, Qarku Tiranë, në zgjedhjet vendore të datës 30 qershor 2019”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/10/2019 - 20:07

Nëna e Bledar Toçit rrëfen në një intervistë prapaskenat e ngjarjes që tronditi një javë më parë Kavajën, kontrollin policor, dozat e kokainës që u gjetën në apartament dhe marrëdhënien e të birit me viktimën dhe Mars

Postuar: 17/10/2019 - 19:12

Policia italiane ka vënë në pranga një vajzë 23 vjeçare me origjinë shqiptare nën akuzën se trafi

Postuar: 17/10/2019 - 18:45

Nga data 15 deri në 18 tetor në Santiago të Kilit po zhvillohet Asambleja e 88 e Pergjithshme e I

Postuar: 17/10/2019 - 17:53

Një emigrant shqiptar është përplasur nga një furgon në Bari teksa po tentonte që të kalonte rrug

Postuar: 17/10/2019 - 17:44

OSHEE ka njoftuar se për shkak të rikonstruksionit që po bëhet nëpër kabina disa zona do të jenë

Postuar: 17/10/2019 - 17:37

Pas rastit të Kadastrës së Vlorës, ku 3 drejtorë dhanë dorëheqjen brenda një muaji për një prone

Postuar: 17/10/2019 - 17:20

Burime bëjnë me dije se një aksident i rëndë ka ndodhur pak më parë në Urën Vajgurore.