BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Aktualitet

Problemet kardiovaskulare, mjeku popullor Ylli Merja zbulon ‘recetën’: Si mund t’i parandalojmë dhe shërojmë përmes këtyre bimëve medicinale

Problemet kardiovaskulare, mjeku popullor Ylli Merja zbulon

Mjeku popullor Ylli Merja këshilloi në emisionin “ Rreze Dielli” se si mund të kuptojmë simptomat që na japin sëmundjet kardiovaskulare dhe si të mbrohemi prej tyre.

Ai shpjegoi se përpos gjenetikës ka edhe shumë shkaktarë të tjerë që na drejtojnë drejt këtyre sëmundjeve.

“Shkaktarë është vetëm kalicifikimi, trashja e mureve të zemrës po e njëjta gjë është edhe kjo, flasim për rastin e parë kur funksioni I saj është si një pompë . Atëherë po e njejta gjë është edhe valvola e aortës ku nga ventrikuli I majtë e cila merr nga vertikuli I majtë gjakun e pastër dhe e degëzon atë në  pjesën e sipërme të ekstremiteteve tek gjymtyrët e poshtme. Këto janë dy sëmundjet kryesore që kanë të bëjnë me problemet në zemër, stenoza dhe insuficenca’’ shpjegoi mjeku alternative Ylli Merja.

Si t’i dallojmë lehtësisht simptomat që  na shfaqin sëmundjet kardiovaskulare?

Jep tension të lartë, jep një këputje trupore, jep një pamjaftueshmëri jep dhe aritmi në zemër. Më pas aritmia në zemër ka lidhje dhe me harkun elektrik. nëse kemi një luhatje të tensionit, të lartë mbi 15 16 duhet të merakoset, ndjen si djegie në kraharor, vështirësi për të ushtruar sado pak aktiviett fizik, nuk ngopet me frymë, më pas djegia në kraharor kalon edhe në dhimbje, nuk ngopesh dot me ajër. Kjo dhimbje do të kalojë nga krahu i majtë’ tha ai.

Disa nga bimët medicinale që mund të përdorni në rast se keni sëmundje kardiovaskulare:

“Kur kemi një pamjaftueshmëri një shtrëngim është një tjetër lloj sëmundje , murrizi dhe dëllenja nëqoftëse zemra fillon që të na mbledhi ujë, dhe nëse vërejmë tek këmbët ose duart fryrje që nëse I prekim bëhen si gropë problem është patjetër aty.Edhe këto viruset lënë shenjat e tyre në zemër, atëherë murrizi, dëllinja, mështegna janë ndër të parat dhe më të mirat që e kryejnë këtë funksion.

Disa forma të murrizit për përdorimin kundër sëmundjeve kardiovaskulare.

Ekstrakti i murrizit, vet murrizi frut të cilët njerëzit mund ta bëjnë caj por duhet ta lënë që të vlojë pak në mënyrë që tja marrim vërtet tre acidetet më të dobishme që ka, përdorimin më të fortë e ka fruti me vlim” u shpreh dr. Ylli Merja.