Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Prokuroria nis hetimet për gjyqtarin Admir Thanza

Postuar: 11/07/2018 - 09:37

Prokuroria e Përgjithshme ka nisur hetimet ndaj gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Admir Thanza.

Hetimet ndaj gjyqtarit kanë nisur vetëm një ditë pas seancës dëgjimore të në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

Pikërisht në këtë seancë, doli në pah edhe fakti se 26 vite më parë Thanza ishte dënuar nga Gjykata e Pizës në Itali me akuzën e vjedhjes, një dënim që ai e ka pranuar, por e ka refuzuar të ketë kryer.

Prokuroria ka nisur hetimet pasi gjyqtari nuk ka deklaruar në formularin e dekriminalizimit dënimin në vitin 1999 në Itali dhe se nuk ishte i dënuar më parë.

Dokumenti i dënimit të gjyqtarit u sigurua nga ONM seancën e djeshme në KPK, ndërsa vetë Thanza deklaroi se krimin e vjedhjes e kishte marrë përsipër në emër të ish-kunatës, për të shpëtuar jetën e nipit që në atë kohë ishte dërguar për kurim në Itali.

Sipas tij, nëse nëna e nipit 9 vjeç di të depërtohej në Shqipëri pasi u kap duke vjedhur, atëherë i mituri nuk do të jetonte.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/07/2018 - 23:27

Afër 6 muaj pas vrasjes, një shqiptar është prangosur nga policia greke në Selanik.Shqiptari 23-vjeçar është prangosur në kohën kur po bënte përpjekje për të kaluar kufirin e për të mbërritur në Shqipëri.Sipas asaj që

Postuar: 21/07/2018 - 23:22

Një 42 vjeçar është arrestuar në qytetin e Durrësit pasi dhunonte bashkëshorten e tij.Sipas polic

Postuar: 21/07/2018 - 22:45

Senida Mesi, Zv.Kryeministrja e Shqipërisë ndodhet prej disa ditësh në Amerikë, ku po zhvillon ta

Postuar: 21/07/2018 - 22:25

Pasi kanë konsumuar alkool në një festë private, ka lindur edhe sherri.

Postuar: 21/07/2018 - 21:44

Një i ri ka mbetur i plagosur me thikë në qytetin e Korçës.

Postuar: 21/07/2018 - 21:21

I gjithë plazhi i Velipojës ka mbetur pa energji elektrike.

Postuar: 21/07/2018 - 21:02

 Shqetësimi i ngritur herë pas herë nga drejtuesit e mjeteve që përdorin Rrugën e Kombit, mb