BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Aktualitet

Prokuroria urdhëroi gazetarët të mos publikojnë email-et e hakeruara, reagon rrjeti i “Safe Journalists”: Zyrtarët shtetëror po kërcënojnë median dhe gazetarët

Prokuroria urdhëroi gazetarët të mos publikojnë email-et e

Rrjeti ndërkombëtar i ‘Safe Journalists” ka reaguar ndaj urdhrit të prokurorisë ndaj mediave ku këtyre të fundit, nuk u lejohet publikimi i përmbajtjes së emaileve të zyrtarëve shtetërorë që u hakeruan gjatë sulmit kibernetik të Iranit.

Në reagim thuhet se ky ishte një kërcënim ndaj mediave dhe gazetarëve nga ana e zyrtarëve shtetërorë.

Shkrimi i Plotë nga “Safe Journalists”

Pas publikimit, një tufë dosjesh u hakerua gjatë një vale sulmesh kibernetike të fundit në Shqipëri (sulmi i parë ishte më 15 korrik 2022 ndaj të gjitha shërbimeve elektronike të qeverisë nën AKSHI (Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit) dhe Prokuroria e Tiranës filloi një hetimi më 19 korrik 2022.

Sulmi i dytë ishte më 9 shtator ndaj sistemeve të Ministrisë së Brendshme dhe veçanërisht sistemit TIMS (Sistemi i Menaxhimit të Informacionit të Udhëtarëve). Më pas, më 19 shtator, të hënën, një grup që e quan veten Drejtësia e Atdheut publikoi trojet e tij më të fundit. e të dhënave të hakuara të shqiptarëve, këtë herë korrespondencë me email me Nanon, ish-kreun e Policisë së Shtetit), Prokuroria e Tiranës ka urdhëruar më 19 shtator mediat të mos publikojnë asnjë nga emailet/dokumentet/informacionet e rrjedhura. Fillimisht ky ishte vetëm një postim në Facebook në faqen e Policisë së Shtetit në Facebook dhe më pas në datën 20 u publikua një deklaratë për shtyp online në faqen e Prokurorisë.

Gjatë hetimit të rastit, Prokuroria ka vendosur që asnjë nga mediat audiovizive/mediat e shkruara/portalet online apo ndonjë mjet tjetër komunikimi të mos publikojë asnjë informacion në lidhje me këtë temë.

Sipas urdhrit të prokurorëve të shpërndarë edhe nga Policia, Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) do të mbledhin të dhëna dhe kushdo që shpallet fajtor do të mbajë përgjegjësi.

“Në rast të shkeljes së këtij vendimi, Njësia C për Hetimin e Krimit Kibernetik në Policinë e Shtetit do të nisë menjëherë hetimet në kuadër të procedimit penal nr. 5430/2022, për përgjegjësinë ligjore të personave përgjegjës”, thotë Prokuroria. Zyrë.

Në datën 20 shtator, Autoriteti i Mediave Audiovizive lëshon një deklaratë në Facebook ku i bën thirrje mediave audiovizive të mos publikojnë informacione sensitive: “…Duke respektuar standardin e aktivitetit audioviziv të lirë, apo pavarësinë editoriale në hartimin dhe prodhimin e katalogëve të programeve nga subjektet e licencuara, AMA pret të tregohet maturi dhe përgjegjësi profesionale në paraqitjen dhe trajtimin e publikimit të të dhënave që janë marrë në mënyrë të paligjshme nga grupe hakerash iranianë në sistemet kompjuterike të institucioneve publike shqiptare. Fakti është se disa nga mediat audiovizive nuk kanë preferuar të publikojnë të dhëna sensitive me elementë të cenimit të sigurisë kombëtare, duke respektuar në këtë mënyrë kërkesat e Kodit të Procedurës Penale të Republikës dhe duke mos rënë pre e synimeve të sulmuesve kibernetikë, ndërkohë që ne bëjmë apelojmë dhe kërkojmë që mediat e tjera të shmangin publikimin e përmbajtjeve që pengojnë dhe dekonspirojnë hetimin e organit të akuzës.” – thuhet në deklaratë.

Më të lexuarat