BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x
BREAKING NEWS

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta janë Kampionët tanë Antikorrupsion, së bashku do të ndëshkojmë të korruptuarit

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta
x

Aktualitet

Pse nuk njihet vaksina kineze? Eugena Tomini shpjegon arsyen

Pse nuk njihet vaksina kineze? Eugena Tomini shpjegon arsyen

Vaksina kineze “Coronac” që po aplikohet dhe në Shqipëri nuk njihet nga EMA dhe për këtë arsye, shumë qytetarë refuzojnë të vaksinohen me të, pasi nuk u njihet në vendet e Bashkimit Europian.

Epidemiologia Eugena Tomi thotë se vaksina kineze është efektive kundër koronavirusi njësoj si vaksinat e kompanive të tjera dhe nuk është kjo arsyeja pse EMA dhe FDA nuk e miraton.

Sipas saj, përgjigja është teknika që kompania kineze ndjek:

“Një vaksinë miratohet nëse firma dërgon kërkesën te EMA dhe FDA. EMA e ka nisur hetimin për Coronavac që para 11 muajsh, nuk e ka nisur sot. Ka marrë në shqyrtim një sërë faktorësh. Por, vetë kompania nuk ka bërë asnjë kërkesë”.

Vaksina kineze është vaksina e parë kundër Covid 19 që ka mbërritur në vendin tonë, në muajin janar, ndërsa vazhdon të ketë gjendje në qendrat e vaksinimit.