BREAKING NEWS

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për efektin e FNSH

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për
x
BREAKING NEWS

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në gadishullin e Karaburunit

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në
x
BREAKING NEWS

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama falenderon publikisht...: Këta i zbardhen faqen Shqipërisë

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Alibeajt, ‘thumbon’ ashpër edhe Ilir Metën: PS ka vetëm një kusht për zgjedhjen e Presidentit të ri!

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i
x
BREAKING NEWS

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet për emrin e Presidentit të ri të vendit dhe i dërgon mesazhin e fortë socialistëve: PS i iku marrëveshjes, ne i qëndrojmë!

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet
x
BREAKING NEWS

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po përgatit Sali Berisha për të nxjerrë ‘jashtë loje’ Alibeajn dhe mbështetësit e tij, ja çfarë pritet të ndodhë në orët në vijim

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po
x
BREAKING NEWS

Zhduket pa asnjë gjurmë 29-vjeçari në Tiranë, Klodiana Lala zbulon lidhjen e tij me të ekzekutuarin Can Kariqin, mikun e ngushtë të Ervis Martinajt (EMRI+FOTO)

Zhduket pa asnjë gjurmë 29-vjeçari në Tiranë,
x
BREAKING NEWS

A do ketë kallëzime në SPAK për disa kryebashkiakë? Manja paralajmëron 'tërmet' në nivele të larta: Do t’i bëjmë publike sapo të kemi…

A do ketë kallëzime në SPAK për disa kryebashkiakë?
x

Aktualitet

Psikoseksologia e njohur zbulon disfunksionet që çojnë në tradhti: Ja si duhen trajtuar

Psikoseksologia e njohur zbulon disfunksionet që çojnë në

Psikoseksologia Besarta Taçi thotë në “Jeta pa filtër” se disfunksionet që hasen më shpesh janë përkatësisht vaginizmi tek gratë dhe disfunksioni erektiv tek burrat.  Të dyja këto mund të bëhen shkak i tradhtisë në çift ndaj duhen trajtuar sa më parë në kohë dhe jo vetëm me medikamente dhe konsulta mjekësore, por dhe me ndihmën e një psikoseksologu. Ajo që shihet si problematike është që personat që vuajnë  nga disfunksionet seksuale e fshehin këtë fakt.

Një pjesë e madhe e grave nuk janë në gjendje të përjetojnë një orgazëm përmes penetrimit normal ashtu sikurse një pjesë e burrave  të cilët nuk janë në gjendje të kenë nje ereksion të kënaqshëm  kërkojnë ndihmë me shumë vonesë, ose përpiqen ta zgjidhin vetë duke shkuar në farmaci e duke blerë ilaçe. Sipas Taçit hera e parë e një raporti seksual është padiskutim i rëndësishëm, por mosha 17-vjeçare është ajo që do të referohej si periudha ideale. Një nga aspektet e tjera të diskutuara në program ishte dhe rreziku i ekspozimit të fëmijëve ndaj pornografisë.

Psikoseksologia thekson se demtimet e  një fëmije të mitur nga ky aktivitet janë të shumta, por ajo ka këshilluar prindërit të jenë të vëmendshëm ndaj disa simptomave që duhet ti bëjnë ata më vigjilentë. Ndryshimi drastik në ushqim, ndryshimet gjatë gjumit, makthe gjatë natës, pamundësi për të fjetur vetëm, humbja e kontrollit ndaj urinimit, prekja e trupit në  ambiente publike, imitimi i figurave dhe pozicioneve që një fëmijë për moshën e tij nuk mund ti dijë etj.

Më të lexuarat