BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Ekonomia

Publikimi i listës/ Ja cilat janë profesionet më të paguara dhe sa është rroga mesatare tani në Shqipëri

Publikimi i listës/ Ja cilat janë profesionet më të paguara

INSTAT ka publikuar sot të dhënat mbi nivelin e pagave në Shqipëri ku vërehet një rritje e ndjeshme e rrogës mesatare në vend gjatë tremujorit të dytë të këtij viti krahasuar me tremujorin e parë. Sipas INSTAT, paga mesatare në Shqipëri tani është 60 666 lekë, ndërsa në fillim të vitit 2021 ishte rreth 56 mijë lekë.

Sipas INSTAT, pagat më të mira në Shqipëri i parrin punonjësit që janë të punësuar në sektorin bankar dhe atë të sigurimeve, ndërkohë që më pas renditen sektori i informacionit dhe komunikacionit; punonjësit e agjencive imobiliare dhe administrata publike.

Publikimi i listës/ Ja cilat janë profesionet më të paguara

Në fund të listës si më pak të paguarit janë ata që punojnë në bujqësi.

Dy janë periudhat e rritjes së fortë të pagave gjatë vitit të fundit siç duket edhe në grafikun e INSTAT. Momenti i parë lidhet me tremujorin e fundit 2021,  e cila përkon edhe me periudhën e publikimit të pagave të më shumë se 660 mijë shqiptarëve duke shkaktuar kështu një presion nga punonjësit në drejtim të menaxherëve për rritje, kurse momenti i dytë është tremujori i parë 2022, periudhë gjatë të cilës presionit të punonjësve iu shtua edhe rritja e fortë e çmimeve për shkak të luftës në Ukrainë.