BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë, dyshohet se...

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i
x

Aktualitet

Publikimi i të dhënave, Karamuço bën paralajmërimin e fortë: Sulmi nuk vjen vetëm nga një shtet, ja çfarë i ka kërkuar prokuroria Rusisë

Publikimi i të dhënave, Karamuço bën paralajmërimin e

Ervin Karamuço, ekspert dhe Profesor i Kriminologjisë në emisionin “Open”, duke folur për sulmet kibernetike që kanë goditur vendin tonë kohët e fundit, tha se prokuroria duhet të mbyllë sa më parë kanalet e Telegramit, aty ku po publikohen këto të dhëna.

Sipas tij ka dhe një inkoherencë mes institucioneve politike dhe atyre ligjzbatuese, nëse janë prekur ose jo të dhënat sensitive, apo cilat janë prekur. Ai shton se ky sulm ndaj vendit tonë nuk vjen vetëm nga një shtet, por nga disa që janë “jo mike” me Shqipërinë.

“Kemi pas aq shumë informacion sot, por të gjithë kemi rënë në kurthin e titullit që është përdorur, persona që ma kanë çuar, kur i hap pastaj dhe i shikon skedarët, e para nuk kanë formatin, që janë deklaruar dhe publikuar. Janë një përzierje e madhe informacioni. Është një problem që na vë të gjithëve të dyshuar.

Kemi ndërhyrje dhe penetrim në sistemet tona që kanë sekrete shtetërore. Këto janë të dhëna personale. Nga ana tjetër sekret shtetëror janë informacion i klasifikuar. Duhet të bëhet dallimi. Janë të paqartë dhe ka një inkoherencë shumë të madhe mes institucioneve politike dhe atyre ligjzbatuese, janë prekur s’janë prekur.

Prokurua duhet të ndalojë sa më parë kanalet e telegramit. Telegrami është rus. Ky është sajbërterrorizëm. Prokuroria i thotë medias mbyll gojën por nuk mbyll kanalet e telegramit.

Para disa ditësh Prokuroria i ka dërguar një letërporosi ambasadës ruse për mbylljen e telegramit pasi dyshohej se serveri ndodhej aty, por nuk janë përditësuar që serveri është në Dubai

Quhet sulmi koordinuar, nuk është vetëm një shtet, të gjitha vendet jo mike të Shqipërisë”, tha ai.

Më të lexuarat