BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x

Aktualitet

Publikohet VIDEO/ Drogë, 20 makina e sasi të mëdha parash! Shihni momentin kur arrestohen 24 persona në Korçë dhe shumë të tjerë në kërkim. Gjovalin Loka zbardh gjithë skemën (EMRAT)

Publikohet VIDEO/ Drogë, 20 makina e sasi të mëdha parash! Shihni

Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Korçë Gjovalin Loka, së bashku me prokuroren e Rrethit Gjyqësor Korçë Dhorina Theodhori, konferencë për shtyp për finalizimin e fazës së parë të megaoperacionit antidrogë të koduar “Knock down”.

Operacioni, i zhvilluar pas një hetimi intensiv të startuar pesë muaj më parë, nga strukturat për Hetimin e Krimeve në DVP Korçë, në bashkëpunim me Sektorin e Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore në Korçë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e prodhimit dhe shitjes së narkotikëve.

Procedohen penalisht 101 shtetas (24 të arrestuar, 7 të shpallur në kërkim dhe 70 të tjerë nën hetim penal).

Sekuestrohen sasi të ndryshme droge, sasi vlerash monetare, peshore elektronike, automjete, një radio marrëse policie dhe një përforcues grushti.

Mbrëmjen e djeshme, nga strukturat për Hetimin e Krimeve në DVP Korçë, në bashkëpunim me Sektorin e Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore në Korçë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, konkretisht Seksionit të Posaçëm Kundër Pastrimit të Parave Krimeve Financiare dhe Hetimeve Pasurore, është finalizuar me sukses faza e parë e operacionit policor të koduar “Knock down”, në përfundim të së cilës janë proceduar 101 persona, për të cilët Prokuroria pranë Gjykatës të Shkallës të parë Korçë ka nxjerrë 31 urdhra ekzekutimi për zbatimin e vendimeve të Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, për zbatimin e masës së sigurisë “Arrest në burg”, si të dyshuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” kryer në bashkëpunim ose më shumë se një herë, për shtetasit e mëposhtëm:

1.Rodolf Mara, 38 vjeç, banues në në Korçë;
2.Olger Hasan, 37 vjeç, banues në Korçë;
3.Romeo (Ilir) Starovecka, 43 vjeç, banues në Korçë;
4.Mateos Aliko, 27 vjeç, banues në Korçë;
5.Juxhin Kulla, 37 vjeç, banues në Korçë;
6.Klajdi Avramushi, 32 vjeç, banues në Korçë;
7.Joan Xhambazi, 25, vjeç, banues në Korçë;
8.Musjano Ali, 29 vjeç, banues në Korçë;
9.Kristi Ndoja, 25 vjeç, banues në Korçë;
10.Arten Zallëmi, 33 vjeç, banues në Korçë;
11.Elton Manka, 34 vjeç, banues në Korçë;
12.Edjon Agolli, 42 vjeç, banues në Korçë;
13.Nikolin Pulluqi, 26 vjeç, banues në Korçë;
14.Letion Rënxa, 34 vjeç, banues në Korçë;
15.Igor Mihali, 35 vjeç, banues në fshatin Çiflig, Korçë;
16.Vasjan Shtambari, 39 vjeç, banues në Korçë;
17.Kristo Shkembi, 39 vjeç, banues në Korçë;
18.Sokol Haxhi, 40 vjeç, banues në Bilisht;
19.Andrea Bleta, 34 vjeç, banues në Bilisht;
20.Emanuel Muka, 30 vjeç, banues në Maliq;
21.Andrea Miçani, 31 vjeç, banues në Korçë;
22.Elton Adili, 41 vjeç, banues në Korçë;
23.Andi Duka , 44 vjeç, banues në Elbasan;
24.Sajmir Suvaria 31 vjeç, banues në Korçë.

Gjithashtu janë shpallur në kërkim 7 shtetas, për të cilët po vijon puna për kapjen e tyre dhe ekzekutimin e masave të sigurisë të caktuara nga gjykata, konkretisht shtetasit A.M.,Th.R., E.S., K. X., A. Xh., E. F. dhe R.B.

Ndërkohë, vijon hetimi penal dhe për 70 persona të tjerë.

Në këtë fazë të operacionit janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale: 420 gramë kokainë, 340 gramë kanabis, 21.6 gramë heroinë, metadon, 1.556.300 lekë, 20.595 euro, 110 dollarë, 280 paund, 50 telefona celularë, 20 automjete, 5 peshore elektronike, 1 radio marrëse policie, 1 përforcues grushti, dokumente identifikimi të shtetasve të ndryshëm.

Në bashkëpunim me Prokurorinë, po vijojnë hetimet për dokumentimin e plotë të aktiviteti kriminal të këtyre personave.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë, për veprime të mëtejshme hetimore.