BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Aktualitet

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon shkaqeve që çuan në vdekjen e katër turistëve rusë në Qerret të Kavajës. Viktimat janë Natalia Burenkova, 58 vjeçe, Sergei Burenkov, 60 vjeç, Nikita Belousov, 37 vjeç dhe Ekaterina Burenkova 31 vjeçe.

Turistët kishin ardhur në Shqipëri ditën e dielë. E ndërsa gjatë ditës shëtisin në qytete të ndryshme brenda dhe jashtë Shqipërisë, në darkë ktheheshin në hotelin që kishin zgjedhur në Qerret.

Rusët dje kishin udhëtuar drejt Ohrit, pasdite në Durrës dhe në darkë rreth orës 19:00-20:00 ishin rikthyer në Qerret. Ata nuk kishin konsumuar ushqim gjatë darkës në hotel. Në grup me familjen ruse, ishin edhe katër bashkatdhetarë të tyre.

Pushimet u kthyen në tragjedi

Çifti i bashkëshortëve rus Nataliia Burenkova, 58 vjeçe dhe Sergei Burenkov, 60 vjeç si dhe vajza e tyre Ekaterina Burenkova, 31 vjeçe dhe burri i saj, Nikita Belousov, 37 vjeç, kishin ardhur prej një jave në Shqipëri për të kaluar pushimet, por që fatkeqësisht iu kthyen në tragjedi. Ata u gjetën mbrëmjen e djeshme pa shenja jete brenda saunës së një hoteli luksoz në Qerret të Kavajës, ndërsa dyshimet e para janë se shkak ka qenë asfiksimi duke qëndruar më shumë seç duhet.

Çfarë tregojnë kamerat e sigurisë?

Kamerat e sigurisë së brendshme të hotelit tregojnë se kanë zbritur nga dhoma, dhe kanë porositur saunën dhe recepsionistja i ka dhënë robdishamb. Nuk janë futur në sauna. Recepsionstja ka shkuar dy herë duke çuar pije, dhe herën e tretë i ka gjetur burrë e grua me këmbët në pishinë dhe të shtrirë. Dhëndri ishte në shezlong dhe vajza e çiftit pak më tej.

Ndonëse dyshimet e para të vdekjes së turistëve rusë është asfiksia, burime nga Prokuroria e Kavajës thonë se Instituti i Mjekësisë Ligjore po kryen ekspertizën e trupave të pajetë, për të zbardhur shkakun e vdekjes. Dhe nëse kanë konsumuar pije alkoolike apo drogë, si dhe paralelisht po zhvillohet edhe ekspertiza për analizat bakteriologjike të ambienteve të saunës së hotelit, për të kuptuar nëse ka pasur ndonjë element kimik që mund të ketë shkaktuar vdekjen.

Ambasada Ruse ka çuar një përfaqësues të saj, për të ndjekur ngjarjen, dhe pritet që të vijnë edhe ekspertë rusë.