BREAKING NEWS

Të shtëna me armë zjarri në Berat/ Plas sherri mes dy personave në lokal, 55-vjeçari nxjerr armën dhe... (Emrat)

Të shtëna me armë zjarri në Berat/ Plas sherri mes dy
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Alarmohet Met Rrumbullaku, mbledhje urgjente me vartësit

Çfarë ndodhi? Alarmohet Met Rrumbullaku, mbledhje urgjente me
x
BREAKING NEWS

“Drafti i Ramës për Asocacion një skandal historik”/ Spartak Ngjela shpërthen ndaj kryeministrit: Franca gjithmonë ka qenë kundër territorit shqiptar, ç’ punë ka me...

“Drafti i Ramës për Asocacion një skandal historik”/
x
BREAKING NEWS

Rusët duan mbrojtje në Shqipëri! Ambasada i bën kërkesën e pazakontë policisë shqiptare

Rusët duan mbrojtje në Shqipëri! Ambasada i bën
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Shqipërisë i jep të drejtë Serbisë dhe akuzon Albin Kurtin, irritohen kosovarët dhe kërkojnë shpalljen “non grata” si armik i shqiptarëve për interesat e serbëve

Kryeministri i Shqipërisë i jep të drejtë Serbisë dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri/ KFOR zbulon kush fshihej pas protestave të dhunshme në Zveçan dhe i bën thirrjen e fortë Serbisë

Tensionet në Veri/ KFOR zbulon kush fshihej pas protestave të dhunshme
x
BREAKING NEWS

Ja kush është deputeti që nxori zbuluar planin e Berishës për të penguar Lulzim Bashën që të marrë drejtimin e selisë blu, zbardhen prapaskenat nga mbledhja e Kryesisë së PD

Ja kush është deputeti që nxori zbuluar planin e Berishës
x
BREAKING NEWS

Nuk ka ndodhur kurrë më parë, euro dhe paundi thyejnë rekord historik, sot kapin fundin

Nuk ka ndodhur kurrë më parë, euro dhe paundi thyejnë rekord
x

Aktualitet

Qendrat e masazheve kthehen në vatra prostitucioni, 9 të arrestuar në 3 muaj në Tiranë, ekspertët ngrejnë alarmin

Qendrat e masazheve kthehen në vatra prostitucioni, 9 të arrestuar

Shumë prej vajzave që punojnë në qendrat e masazheve vijnë nga zonat e thella të Shqipërisë. Naive dhe të padjallëzuara, ato i drejtohen kryeqytetit me dëshirën e vetme për të shpëtuar nga varfëria. Vajzat shkojnë në qendrat e masazheve për të punuar si masazhatore, por me kalimin e kohës gjërat ndryshojnë dhe në shantazh nga administratorët, detyrohen të japin shërbime ekstra. Vitet e fundit ka një numër në rritje të shtimit të qendrave të masazheve me tendencë për vatër prostitucioni. Në 3 muajt e parë të këtij viti 9 persona u arrestuan në 3 qendra të ndryshme, pjesa më e madhe e të cilave punonjëse. Në vitin që lamë pas u kapën 11 persona, në 7 qendra masazhesh. Administratorët në të shumtën e rasteve kanë arritur të largohen. Harta e shpërndarjes së qendrave që kanë rezultuar vatra prostitucioni është në të gjithë Tiranën, pranë gjimnazit “Petro Nini Luarasi”, në Astir, Rrugën e Kavajës, “21 Dhjetori”, Pazari i Ri e më gjerë.

 

Ndërkohë avokati Kujtim Cakrani deklaroi dje në një media se pagesat për shërbime seksuale brenda këtyre qendrave shkojnë deri në 150 euro. “Në qendrat e masazheve çmimet shkojnë deri në 150 euro për 1 orë apo 1 orë e gjysmë, ndërsa çmime marramendëse paguhen eskortat nëpër hotele që shkojnë më shumë se 1 mijë euro”, deklaroi ai. Burime nga policia bëjnë me dije se gjatë operacioneve të ndryshme për goditjen e rasteve të prostitucionit në qendra masazhesh janë hasur edhe raste të rikthimit të vajzave në punë të tilla, kur në një kohë të caktuar ishin tërhequr.