BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Aktualitet

Qielli dhuron spektakël gjatë korrikut, ndodh fenomenti i pazakontë

Qielli dhuron spektakël gjatë korrikut, ndodh fenomenti i

Qielli i korrikut sjell me vete superhënën më spektakolare të vitit 2022, ndërsa Toka do të arrijë distancën maksimale nga Dielli.

Për t’i bërë më të bukura mbrëmjet e verës, vijnë edhe yjet më të shndritshëm të kësaj periudhe të vitit.

Takimi i parë ishte më 4 korrik në orën 09.00, kur Toka u gjend në pikën e orbitës së saj më të largët nga Dielli (aphelion), në një distancë prej 152,098,501 kilometrash.

Data në të cilën ndodh ky fenomen është shumë e ndryshueshme. Mjafton të thuhet se në vitin 2021 Toka arriti në aphelion më 5 korrik, në 2020 midis 5 dhe 6 korrik, në 2019 midis 4 dhe 5 korrik, në 2018 në 6 korrik dhe në 2017 në 3 korrik.

Ngjarja e korrikut është Superhëna

Sateliti ynë natyror do të jetë në pikën e orbitës së tij më afër Tokës në mëngjesin e 13 korrikut (në një distancë prej 357,263 kilometrash) dhe rreth nëntë orë më vonë, në orën 20:37 , do të ketë arritur në fazën e hënës së plotë.

Nga pjesa e dytë e muajit, tranzitet e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës do të jenë gjithashtu të vëzhgueshme në kohë të arritshme, në bordin e të cilit ndodhet astronautja Samantha Cristoforetti.

Më në fund, yjësitë e qiellit të verës do të fillojnë të duken, me yje të shndritshëm si Arturo del Bootes dhe Vega della Lira, një nga kulmet e trekëndëshit klasik veror, me Altair dell’Aquila dhe Deneb del Cigno.

Më të lexuarat