BREAKING NEWS

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të tjerë shpenzuan 200 milionë euro për t’u kuruar, mjeku Erion Dasho zbardh prapaskenat e forta nga pandemia dhe ngre alarmin për korrupsionin që ka mbërthyer sistemin shëndetësor në vend

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të
x
BREAKING NEWS

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën
x
BREAKING NEWS

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas modelit kroat, ja si OLAF shkaktoi “tërmet” në Zagreb dhe si përfunduan në pranga zyrtarët që abuzuan me fondet e BE

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për aferën e “Gërdecit”, si e raportoi Ambasada e SHBA tragjedinë, zbardhet kabllogrami amerikan që fundos Shkëlzen Berishën

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për
x
BREAKING NEWS

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir Beqjas

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të Berishës, Shkëlzenit, Ilir Beqajt, Frida Krifcës, Belinda Ballukut e Mirela Kumbaros dhe nxjerr zbuluar skandalin e Ramës me deklaratën që KFOR të marrë nën patronazh veriun e Kosovës

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të
x
BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x

Aktualitet

“Radio Televizioni i Kurtit”/ Aktivisti zbardh prapaskenat: Ja si hyra në studion e lajmeve

“Radio Televizioni i Kurtit”/ Aktivisti zbardh prapaskenat: Ja si

I ftuar në studion e “Balkan Update”, ka qenë sekretari organizativ i Partisë Socialdemokrate të Kosovës, Nol Nushi.

Nushi komentoi pikërisht atë ngjarje të bujshme që ndodhi mbrëmjen e djeshme në Radio Televizionin e Kosovës, ku vetë ai u fut në studion e lajmeve live dhe shfaqi pankartën, “Radio Televizioni i Kurtit” si shenjë protestë kundër emërimit të Rilind Gërvallës si drejtor i këtij televizioni.

Sa i përket rrugës që ndoqi për t’u futur, Nushi u shpreh se ishte mjaftë e thjeshtë pasi ata menduan se ai ishte i ftuar dukeqenëse kishe qenë edhe herë tjera.

E gjitha kjo tha Nushi zgjati vetëm 3-4 minuta. Sipas ky ishte nje aksion kundër autoritarizmit që po vjen në rritje në Kosovë  si edhe korrupsionit.

Jo fare, ishte shumë e shpejtë, madje u kënaqa.

Duke e dit kush jam, nuk ka qenë problem , sepse ne kemi qenë shumë here të ftuar. Zgjati jo më shumë se 3-4 minuta.

Ishte protestë kundër emërimit të Rilind Gervallës si drejtor i televizonit, pse?

Nëse e keni parasysh LVV ka ardhur në pushtet me kartën e kundër emërimeve të aktivistëve në borde publike. Kjo kartë tani është rrëzuar, por nuk duket. Sepse anëtarët e partisë kanë mbushur institucionit.

Emërimi i Rilindit, nuk është një nga emërimet e radhës,  është shumë më i veçantë pasi bëhet fjalë për operatorin e vetëm publik të informimit.

Dhe tani politikat redaktoriale do ti bëjë një aktivist i pushtetit, që nuk është ndonjë profesionit i madh. Virtyti i vetëm i Rilindit këtu është besnikëria ndaj pushtetit.

Kujtojmë që LVV kishte në plan të hapte më parë një televizion online, por nuk u eci dhe tani e gjetën të gatshëm.”

Kujtojmë që një episod të ngjashëm e kemi parë pak muaj më parë edhe në Rusi, dhe për këtë Nushi u shpreh se motivi është i njëjtë, por dozat ndryshojnë.

“Po flasim për propagandën, kemi pasur një rast të ngjashëm në Rusi, por në fakt përfaqëson qëndrimin e një pjese të gazetarëve rus, dua ta komentojmë pak, a kemi ngjashmëri?

Sigurisht që nga pamjet duket si të njëjtë, dhe motivet janë të njëjta, pasi edhe atje është protestuar për kapjen e pushtetit nga partia, edhe ktu e njëjta e gjë, ku padyshim dozat ndryshojnë.

Autoritarizimi në Kosovë po rritet. Nëse e kemi parë dj , Kurti ka thënë se ka rritur pagat me 30-40%, por pas një analize, del që ajo rritje është vetëm propagandë, pasi njerëzit nuk do të marrin më shumë se 10-15%.

Ne jemi këtu që me aksione kjo të mos bëhet realitet.

Aksionin e radhës nuk e di as unë, sapo të ndodhe do t’ju njoftojnë paraprakisht.”