BREAKING NEWS

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat në 5 ditët e ardhshme

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja
x
BREAKING NEWS

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’ portën e Izraelit, Uzuni realizon një magji të vërtetë (VIDEO)

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’
x
BREAKING NEWS

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po paralajmëron Ervin Karamuço: Skenarët janë shumë të frikshëm, shpresoj të mos ndodhin

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po
x
BREAKING NEWS

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë Vlorën

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x

Aktualitet

Rastet e reja me COVID-19 në Shqipëri, mjeku i njohur bën publike informacionet e rëndësishme: Tamponi del pozitiv edhe në ditën e dhjetë! Prek më shumë...

Rastet e reja me COVID-19 në Shqipëri, mjeku i njohur bën publike

Kryetar i Sindikatës së Mjekëve, Gent Stroni foli sot lidhur me infektimet e shtuara ditëve të fundit të Covid. Stroni deklaroi se në të gjithë botën ka rritje të variantit të fundit të Omicron BA4 dhe BA5. Sipas tij, ky variant ka një gjë të mirë, pasi prek pjesën e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes dhe nuk zbret në rrugët e poshtme në masën e gjerë.

“Mund të ketë edhe persona që do kenë problematika të rënduara. Ajo që po shohim në këto dy javësh, janë raste, që përgjithësisht kalojnë në kushte ambulatore, e keqja është se duke qenë në pjesën e sipërm të traktit respirator ngelet relativisht për një periudhë relativisht. Tamponi del pozitiv edhe në ditën e dhjetë dhe kjo do të thotë që është i aftë që ta përcjellë edhe te personat e tjerë.

Ndoshta ka ardhur sërish koha për mbajtjen e maskës, për të marrë një ngarkesë sa më të ulët virusale ose të sëmurët duhet ta mbajnë maskën, për mos t’ua transmetuar të tjerëve.

U pa qartë që me variantin e Omicron nuk patëm ndonjë benefit të madh si pasojë e vaksinës. Vaksina nuk arrin ta mbrojë totalisht një person.

Por të qenit me antikorpe do të thotë të mos kemi stade të rënduara dhe problematika. E mira është ta parandalojmë, pasi edhe nëse bëjmë një krahasim të shenjave që Covidi lë, predispozojnë pasojat më të mëdha tek personat pa vaksinë”, u shpreh Gent Stroni.