Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Refuzimet nga vendet e zonës Schengen, shqiptarët ndër 3 popullsitë e para

Postuar: 20/02/2018 - 18:10

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian raportojnë se gjatë vitit 2017, 279 215 persona u janë lëshuar urdhrat e dëbimit, numër ky që është 8.6% më i ulët krahasuar me vitin paraardhës.

Megjithatë, në këtë statistikë nuk përfshihen Austria, Franca dhe Holanda, thuhet në një raport të agjencisë evropiane të kufirit, Frontex. Raporti thotë se numri i refuzimeve të hyrjeve nga Greqia është dyfishuar kryesisht refuzimet në rritje janë lëshuar për shqiptarët.

Sipas Frontex, ky trend i refuzimit për shqiptarët është rritur në kufijtë e BE-së duke nisur nga viti 2014.

Raporti thekson gjithashtu se shqiptarët ishin kombësia më e refuzuar në kufijtë detarë, me 4521 të kthyer.

“Balkan.eu”, shkruan se vitin e kaluar, 32 mijë shqiptarëve u është mohuar hyrja në kufijtë e BE-së, sipas të cilës, shqiptarët janë grupi i tretë më i madh në këtë listë.

Frontex i rendit ato pas ukrainasve me 37 mijë refuzime dhe rusëve me 36 mijë vitin e kaluar.

Sipas këtyre shifrave, shqiptarëve u është mohuar hyrja kryesisht për shkak se nuk e kanë arsyetuar qëllimin e vizitës së tyre.

Numri i madh i refuzimeve ka çuar në një rritje të kalimit të paligjshëm të kufirit me 22%, me 6500 kalime të paligjshme, më shumë se çdo shtet tjetër sa i përket kufijve tokësorë.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 15

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/03/2018 - 22:49

Policia e Lezhës e mbështetur edhe nga forcat e ndërhyrjes së shpejtë, po ushtron kontrolle gjatë natës për arrestimin e 11 personave të tjerë të shpallur në kërkim, në kuadër të skandalit me tjetërsimin e paligjshëm të pronave në Zonën e Shëngjinit.

Postuar: 16/03/2018 - 21:41

Këtë fundjavë mendohuni dy herë përpara se të lëvizni nga shtëpia, apo të planifikoni diçka.

Postuar: 16/03/2018 - 21:03

Një aksident automobilistik ka ndodhur në Tiranë, ku dy automjete raportohen të jenë përplasur më njëra-tjetrën.

Postuar: 16/03/2018 - 20:38

56.4 vjet burg për 10 personat e arrestuar një vit më parë në magazinën e kanabisit në Laç, ku bënin grirjen dhe paketimin e lëndës narkotike.

Postuar: 16/03/2018 - 19:41

Vendet e Ballkanit kanë performuar keq në Raportin Botëror të Lumturisë të OKB-së këtë vit, duke nxitur një titull mjaft të paharrueshëm në shtypin rajonal: “Ballkani jo s

Postuar: 16/03/2018 - 19:19

Pas arrestimit të kryebashkiakut të Lezhës, Fran Frrokaj, policia e Shtetit bëri publik listën me 23 emra të përfshirë në skandalin e pronave në bregdetin e Lezhës.

Postuar: 16/03/2018 - 18:01

12 zyrtarë vendorë  në Lezhë kanë rënë në prangat e policisë.