BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x

Aktualitet

Reshje shiu dhe ulje temperaturash, meteorologu Hakil Osmani parashikon si do të jetë moti në gusht, surprizat që na presin javën e ardhshme dhe kthesa e madh pas datës 15

Reshje shiu dhe ulje temperaturash, meteorologu Hakil Osmani parashikon si do

Temperaturat dhe dielli me sa duket do ua lënë për pak kohë vendin reshjeve, të paktën në zonat malore, pasi bregdeti dhe zonat e ulëta do vijojnë të kenë një verë të nxehtë në vendin tonë dhe planet e atyre që duan të pushojnë në bregdet do të vijojnë të njëjta.

Meteorologu Hakil Osmani tha se këtë javë pritet një rënie me disa gradë e temperaturave, por se 15-ditëshin e dytë të gushtit, do të rikthehen në normalitet.

“Temperaturat do të jenë mjaft komode sepse nga 40 gradë celsius që ka qenë këto ditë, pritet të kemi një rënie me 6 gradë celsius, duke bërë që maksimumet të zbresin përreth këtyre vlerave që janë shumë pranë vlerave normale për sa i përket muajit gusht.

Parashikohet që deri ditën e mërkurë të kemi reshje të pakta shiu dhe të izoluara kryesisht në zonat malore dhe shumë pak mbetet e rrezikuar zona e ulët, por duke filluar nga e enjtja dhe në vijim pritet që këto reshje të jenë disi me intensitet më të lartë.

Parashikohet që më të dukshme reshjet të mbeten në zonat veriore dhe verilindore, ndërsa pjesa tjetër e territorit shqiptar, kryesisht zona e ulët do të jetë me momente të pakta me pika shiu, dhe bregdeti pritet të ketë momente shumë të shkurtra që do sjellin reshje të papërfillshme, por sërish do jetë një situatë kalimtare, pasi sërish do të kemi përmirësim të kushteve të motit në këto zona”, tha meteorologu.

Sa i përket vijës bregdetare, ai sqaroi se do të jetë në dominimin e kthjellimeve, herë pas here do të ketë kalime të pakta të vranësirave, kryesisht gjatë orëve të mesditës të cilat do të krijojnë, të paktën 15-ditëshin e parë reshje të dobëta.

“Në 15-ditëshin e dytë do të kemi përmirësim të kushteve të motit dhe po kështu rritje të temperaturave të ajrit duke rikthyer sërish temperaturat e larta në territorin shqiptar”, tha ai.

Reshje shiu dhe ulje temperaturash, meteorologu Hakil Osmani parashikon si do