BREAKING NEWS

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e prokurori”, gazetari Artan Hoxha tregon prapaskenat dhe çfarë u fsheh: Bosët e krimit janë sinjalizuar që mos të jenë në banesat e tyre

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e
x
BREAKING NEWS

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga miku i tij i ngushtë dhe borxhi me shuma marramendëse i pashlyer: Gjithçka ndodhi për një vajzë. Zbardhen detajet e rënda për vrasjen e bujshme

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga
x
BREAKING NEWS

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me rrëfimin e tij për avokatin e njohur të vendit tonë, tregon planin e frikshëm që i kishte përgatitur partneres: Na dha 120 mijë euro t’i vrisnim ish gruan

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me
x
BREAKING NEWS

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe tregon çfarë pritet

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja çfarë i thotë për Nuredin Dumanin

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja
x
BREAKING NEWS

“Ata që s’janë kapur janë emrat më sinjikativët”, Artan Hoxha zbulon detaje nga operacioni i SPAK: Bosët e krimit me buxhet të madh, kanë informator brenda sistemit në polici dhe...

“Ata që s’janë kapur janë emrat më
x
BREAKING NEWS

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj se do kemi më mundësi të shikojmë Talo Çelën

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin Dumani ditën që u plagos: Nuk kemi pse ta mbajmë më të fshehtë

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin
x

Aktualitet

Restaurimi i Xhamisë së Et’hem Beut, Erdogan: Ja kur do të përfundojë xhamia e Namazgjasë

Restaurimi i Xhamisë së Et’hem Beut, Erdogan: Ja kur do të

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, gjatë fjalës së tij, në inaugurimin e restaurimit të Xhamisë Et’hem Beu në Tiranë, tha se investimet e shtetit turk, në drejtim të vendit tonë nuk do të mungojnë. Ai përmendi pasojat që lanë pas dy tërmetet e 2019 dhe ndihmat që janë dhënë nga Turqia.

Sipas Erdogan, është siguruar që të zgjidhë problemin në Xhaminë e Namasgjazë para muajit të Madhërueshëm të Ramazanit.

“Në emrin e Allahut, mëshirues mëshirëbërës. I nderuar kryeministër i Shqipërisë, miku im i dashur, të nderuar motra dhe vëllezërit e mi shqiptarë. Më lejoni t’ju përshëndes me përshëndetjen më të bukur, me konsideratën më të lartë. Paqja e Allahut qoftë mbi ju! Falenderoj Allahun fuqiplotë i cili na bashkoi sot këtu, zemrat tona në këtë shesh. Ju falënderoj për pritjen që na keni bërë deri më tani. E di që keni ardhur nga Shkupi, Shkodra. Keni pritur me orë të tëra. Sot këtu në Shqipëri jeni duke përjetuar një ditë shumë speciale e të veçante, plot emocione. Janë vëllezërit e mi që kanë ardhur dhe nga Kosova, dua tju falënderoj. Po hapim këto vepra të restauruara.

Sot në mëngjes ishim në Laç dhe bëmë dorëzimin e banesave të tërmetit që ishte investim i Turqisë. Ndjejmë kënaqësi kur pamë se ishin shëruar plagët e tërmeteve të 21 shtatorit dhe 26 nëntorit 2019.

Me këtë rast, shpreh ngushëllimet e mia dhe lus Zotin e gjithësisë që të shërojë shpirtrat e atyre që ranë në këtë tërmet. Realisht jam ndjerë shumë i lumtur sot kur pashë se po i dorëzoheshin familjeve të prekura nga tërmeti 522 banesa dhe gjatë asaj periudhe kam qenë vazhdimisht në kontakt me zotin kryeministër, mikun tim. Në fund, arritëm të finalizojmë këto vepra. Po hapim një nga veprat më madhështore me donacion nga Turqia. Kjo vepër xhevahire në mes të Tiranës reflekton kulturën e vlerat e përbashkëta të Shqipërisë dhe Turqisë. Lavdi zotit sot, kjo vepër unike në stilin më të përhapur në Ballkan, me stil shumëngjyrëshe është një nga strukturat më të dalluara. Është një vepër që pasqyron, reflekton nga breza dhe tradita e arkitekturave dhe metodave që janë përdorur deri ditën e sotme. Investimet e bëra do i japin pamje fantastike për këdo që e shikon këtë xhami. Ne i japim përparësi mirëmbajtjes së këtyre monumenteve dhe kontribuojmë me zhvillimin e Shqipërisë. Shpresoj me zemër që tani e tutje dot ë vijojmë të qëndrojmë pranë vëllezërve tonë shqiptarë. Deri muajin e Ramazanit të kemi zgjidhur problemin e Xhamisë Namasgja.

I ndodhur brenda këtyre ndjenjave dhe mendimeve, me rastin e kësaj ceremonie me hapjen e xhamisë së Et’hem behut, them se do të sjellë dobi, qoftë e hajrit dhe e gëzofshit! Pasi të hapet xhamia, lutjet e ibadetet të pranohen te i madhi Zot! E lus zotin tim të mos na lënë pa fe, pa xhami, pa minare, pa ujë e ajër. Me respekt e dashuri për të gjithë ju që na dëgjuat deri më tani”, tha Erdogan.

Më të lexuarat