Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Reuters zbulon pse Shqipëria lejoi Frontex-in në kufi me Greqinë

Postuar: 21/05/2019 - 21:56

Agjencia e kontrollit kufitar e Bashkimit Europian, Frontex, u vendos për herë të parë jashtë BE, duke u stacionuar në kufirin e Shqipërisë me Greqinë për të ndihmuar në luftën kundër migracionit të paligjshëm dhe krimit.Të mbikëqyrur nga një drejtues shqiptar, oficerët e Frontex janë të autorizuar të veprojnë si oficerë shqiptarë për të parë kalimet e paligjshme, për t’i kontrolluar dhe mbledhur informacion, si dhe për të luftuar trafikun e njerëzve, të drogës dhe vjedhjen e makinave.

“Ne jemi të vetëdijshëm se presioni është i lartë dhe kjo rrugë është dinamike, prandaj duhet të jemi të gatshëm në rast se flukset e migracionit të paligjshëm do të shtohen gjatë kësaj vere", tha për Reuters drejtori ekzekutiv i Frontex, Fabrice Leggeri.

"Shqipëria është e gatshme që të lejojë vendet anëtare të BE që të shohin se sa serioze është në luftën kundër krimit, në mënyrë që të rrisë shanset për të nisur bisedimet e pranimit në BE.

Dimitris Avraopoulos, Komisioner i BE për Migracionin dhe Çështjet e Brendshme, tha se situata e përgjithshme përgjatë rrugës së Ballkanit Perëndimor është e qëndrueshme, me nivel të ulët të ardhurish", shkruhet në artikullin e Reuters.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/06/2019 - 07:49

 Moti ditën e sotme pritet të jetë i qendrueshëm. Ndërsa sipas asaj që raporton IGJEUM në disa zona priten edhe reshje shiu.

Postuar: 20/06/2019 - 07:43

Një ngjarje e rëndë tronditi qytetin e Lezhës mëngjesin e djeshëm ku në fshatin Mërqi, u vra me b

Postuar: 20/06/2019 - 07:41

Ka përfunduar procesi ndaj Moisi Habilajt në Itali, arrestimi i të cilit solli një zhurmë të madh

Postuar: 19/06/2019 - 22:48

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka komentuar situatën e rëndë në vend.

Postuar: 19/06/2019 - 22:25

Përgjimi numër 8 është një bisedë e përgjuar mes Imer Lalës dhe një personi që Bild i shkruan vet

Postuar: 19/06/2019 - 22:13

Gazetari Artan Hoxha deklaroi se situata në vend ka agravuar dhe duhet parandaluar sa më shpejt n