BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci”, te Kompleksi Partizani, kreu i SPAK zbardh detajet e hetimeve për dosjet e bujshme dhe paralajmëron reprezalje si në Kroaci e Rumani

Nga “Gërdeci”, te Kompleksi Partizani, kreu i SPAK zbardh
x

Aktualitet

Rikthehen lëkundjet, tërmet 4.8 ballë / Sizmiologu tregon se çfarë po ndodh

Rikthehen lëkundjet, tërmet 4.8 ballë / Sizmiologu tregon se

Një lëkundje tërmeti me magnitudë 4.8 të shkallës Rihter u ndje pak pas mesnatës së sotme në vendin tonë, në orën 00:14.

Edhe pse kanë kaluar dy javë nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit, lëkundjet e tokës vazhdojnë. Por sizmiologu Edmond Dushi thotë se është normale vijimin aktivitetit sizmik, dhe se, gjatë natës janë regjistruar disa mikrotërmete.

Specialisti shpjegon se ndryshimi i të dhënave të qendrës europiane me ato të Institutit të Gjeoshkencave vjen pasi EMSC shërben si arkiv dhe nuk bën matje të kontrolluara. Madje të dhënat i merr edhe nga Shqipëria.

Sizmiologu Edmond Dushi këmbëngul se aktiviteti sizmik që nga tërmeti i fortë i 26 nëntorit ka ardhur duke u reduktuar.

 

Më të lexuarat