Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Rreshteri i vetëm që i mbijetoi shpërthimit në Letoni bën gjestin prekës në ceremoninë e majorit Klodian Tanushi (FOTO)

Postuar: 16/05/2019 - 19:41

Dita e sotme u shpall Ditë Zie Kombëtare në nder të majori shqiptar Klodian Tanushi, i cili mori plagë të rënda pas shpërthimit të një mine në Letoni.Kujtojmë këtu se Tanushi nuk ia doli t’i mbijetonte plagëve të marra dhe se ndërroi jetë në spital.

Sot u zhvilluan dhe homazhet në Muzeun Historik Kombëtar në nder të tij. Të pranishëm ishin edhe fëmijët e mitur të të ndjerit, 14, 11 dhe 1 vjeç.

Djali i madh i Tanushit  puthi arkivolin. Por, i pranishëm në këtë ceremoni ishte dhe Julian Kapaj.

Rreshteri Julian Kapaj është  i vetmi që i mbijetoi shpërthimit në Letoni. Mësohet se ai  ka lënë spitalin dhe ashtu me paterica ka shkuar në ceremoninë e homazheve.Kapaj i ka dhënë lamtumirën e fundit kolegut dhe nuk ka mundur t’i mbajë dot lotët.

Sjellim në kujtesë se Klodian Tanushi, Zarife Hasanaj, dhe rreshteri Julian Kapaj ndodheshin në një mision të NATO-s në Letoni.

I vetmi që i mbijetoi shpërthimit të minës është rreshteri Julian Kapaj, pasi Hasanaj dhe Tanushi sot janë ‘’Dëshmor të Kombit’’.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/05/2019 - 20:30

Automjetet që dalin nga kufiri midis Greqisë dhe Shqipërisë, nuk do të kontrollohen me vetëm nga Policia Shqiptare. Efektivët e misionit Frontex në vendin tonë, të cilët do të bëjnë edhe kontrollin e makinave.

Postuar: 26/05/2019 - 20:17

Anila Bushi, një 38-vjeçare me pothuajse 20 vite martesë, thotë se nuk i intereson fare bashkësho

Postuar: 26/05/2019 - 19:13

Është kryer ekstradimi i shtetasit shqiptar R.K, 31 vjeç, lindur në Tepelenë, nga Vjena drejt ven

Postuar: 26/05/2019 - 16:54

Për mbi 20 vite kanë jetuar nën një çati, por Nazmia nuk është sjellë me vjehrrën ashtu siç është

Postuar: 26/05/2019 - 16:12

Nesër pasdite ekziston mundësia që në zona të kufizuara reshjet të jenë në formë shtrëngate, më t

Postuar: 26/05/2019 - 16:03

Në pikën kufitare të Morinit këtë fundjavë ka patur pak lëvizje në të dy anët e doganës  së

Postuar: 26/05/2019 - 15:08

Ambasada amerikane ka publikuar ditën e sotme një njoftim për të gjithë shqiptarët që kanë fitu