BREAKING NEWS

Tragjedia e Gërdecit/ Humbi djalin vetëm 7 vjeçar, Zamira Durda me akuza të forta: Ma ka vrarë shteti, sot do të mbushte 22 vjeç

Tragjedia e Gërdecit/ Humbi djalin vetëm 7 vjeçar, Zamira Durda
x
BREAKING NEWS

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, habit Gazment Bardhi, zbulon nëse do të jetë i pranishëm

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, habit Gazment Bardhi, zbulon nëse do
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Bushati, ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Zara të Ramës, mos u fshihni pas fustanit të Alibeajt

Nuk përmbahet Bushati, ‘shpërthen’ keq ndaj Bardhit: Zara
x
BREAKING NEWS

Përmendja e Ramës në çështjen “McGonigal”/ Berisha jep lajmin, zbulon lëvizjen e radhës: Shqipëria vërshon drejt Tiranës, ja DATA

Përmendja e Ramës në çështjen
x
BREAKING NEWS

Plas keq në studio, Bushati shpërthen keq ndaj Gaz Bardhit: Deputetë pa sens protagonizmi dhe identitet politik

Plas keq në studio, Bushati shpërthen keq ndaj Gaz Bardhit:
x
BREAKING NEWS

Hetimi për skandalin “McGonigal”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat: Duket sikur historitë përsëriten me personazhe të ndryshme

Hetimi për skandalin “McGonigal”, gazetarja Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

Misteri i heshtjes/ Pse nuk flet Basha për skandalin e Ramës me ish-zyrtarin e FBI? Habit me përgjigjen Gazment Bardhi

Misteri i heshtjes/ Pse nuk flet Basha për skandalin e Ramës me
x
BREAKING NEWS

Dosje për Ramën? ‘Zbërthehet’ Gazmend Bardhi: Ja çfarë çova në SPAK

Dosje për Ramën? ‘Zbërthehet’ Gazmend Bardhi: Ja
x

Aktualitet

Rritja abuzive! Me të njëjtin nivel në bursë, si e shtrenjtoi menjëherë Bordi naftën në vend

Rritja abuzive! Me të njëjtin nivel në bursë, si e

Bordi i Transparencës nuk priti gjatë për rritjen e çmimit të naftës. Menjëherë me lëvizjen në bursa ajo e ngriti çmimin me 8 lekë.

Në vendimin e sotëm çmimi i naftës shkon në 214 lekë nga 206 lekë që ishte. Në datën 28 nëntor kur çmimi i naftës ishte 211 lekë, bordi bëri uljen vetëm me 5 lekë ndërsa në bursa nafta ra me 60 dollarë për ton. Ndërsa kur nafta rritet me 56 dollarë për ton, bordi e rrit çmimin me 8 lekë. Pra 3 lekë më shumë për qytetarët shqiptarë, në kushtet kur edhe dollari është dobësuar nga vendimi i fundit.

Përveç kësaj në një vështrim kohor, çmimet në bursa janë në nivele të ngjashme me muajin shkurt.  Në atë kohë, ende i pakrijuar Bordi i Transparencës, çmimet në treg qëndronin në nivelin e 180-195 lekëve në pompat e naftës, ndërsa me ndërhyrjen e Bordit në mars çmimi arriti deri në 217 lekë.

Ndërkohë çudia më e madhe është vendi fqinj Maqedonia e Veriut. Përtej kufirit komisioni rregullator uli çmimin e naftës me 4 lekë në datën 1 Dhjetor, për shkak të rënies së çmimit në bursa.

Dy vende në të njëjtin rajon me diferenca kaq të dukshme tregon se mekanizmi është prishur dhe diçka nuk po funksionon. Edhe më shumë mbështetet kjo nga fakti se disa prej pikave të karburantit në vend e shesin gjithmonë më lirë se çmimi tavan i Bordit naftën. Top Channel ende po pret të marrë pjesë në një mbledhje të Bordit ndërsa kërkesa zyrtare vazhdon të mos marrë përgjigje.