BREAKING NEWS

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të tjerë shpenzuan 200 milionë euro për t’u kuruar, mjeku Erion Dasho zbardh prapaskenat e forta nga pandemia dhe ngre alarmin për korrupsionin që ka mbërthyer sistemin shëndetësor në vend

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të
x
BREAKING NEWS

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën
x
BREAKING NEWS

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas modelit kroat, ja si OLAF shkaktoi “tërmet” në Zagreb dhe si përfunduan në pranga zyrtarët që abuzuan me fondet e BE

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për aferën e “Gërdecit”, si e raportoi Ambasada e SHBA tragjedinë, zbardhet kabllogrami amerikan që fundos Shkëlzen Berishën

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për
x
BREAKING NEWS

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir Beqjas

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të Berishës, Shkëlzenit, Ilir Beqajt, Frida Krifcës, Belinda Ballukut e Mirela Kumbaros dhe nxjerr zbuluar skandalin e Ramës me deklaratën që KFOR të marrë nën patronazh veriun e Kosovës

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të
x
BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x

Aktualitet

Rritja e numrit të aksidenteve, eksperti i sigurisë del me thirrjen e fortë ndaj bashkive: Nuk mjaftojnë vetëm tabelat, vendosni në rrugë edhe...

Rritja e numrit të aksidenteve, eksperti i sigurisë del me thirrjen e

Aksidentet tragjike na sjellin gjithmonë e më shumë në vëmendje sigurinë rrugore por jo vetëm. Duke marrë shkasë nga aksidenti tragjik në Bërxullë ku humbi jetën një 10-vjeçar, eksperti i sigurisë Fatjon Softa thotë se ky fenomen shqetësues është shtuar, sidomos në Tiranë. I ftuar në Report Tv me gazetaren, Besmira Pelushaj Softa thotë se kërkohet një kontroll më i madh nga policia rrugore dhe se duhen shtuar masat.


“Ky është një ndër shumë aksidentet që ndodh në këtë vend. Po të shikosh në Tiranë është një problem madhor pasi shpejtësia është e frikshme, sidomos nëpër lagje. Daljet nga pallatet e kthesat rrezikon shumë jetët e moshave të vogla por jo vetëm. Kërkon kontroll të veçantë jo vetëm në gjobë por edhe masa të tjera. Kryqëzimet duhet të jenë të kontrolluara. Sa i takon këtij rasti, ky është problem shqetësues.”- thotë Softa.


Ndër të tjera, Softa ka edhe një sugjerim për pushtetin lokal ku thotë se ka ardhur koha për të bërë kontrollin e territorit dhe duhen vendosur radar.

“Sugjeroj pushtetin lokal dhe ka ardhur koha që për të bërë kontrollin e territorit, të vendosin radar në zonat e banuara. Nuk mjaftojnë tabelat. Është e thjeshtë, radar vertikal. Përfiton edhe të ardhura Bashkia.”- thotë Softa.
Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 19:00 të së shtunës, në kryqëzimin e Laknasit, ku buzë rrugës ndodhet edhe lokali ku ishte i ulur 10 vjeçari. Sipas informacioneve mësohet se fillimisht u përplasën dy makinat, më pas si pasojë e shpejtësisë  njëra ka përfunduar në lokal, ku dhe ka përplasur për vdekje të miturin . Dy drejtuesit e mjeteve njeri Erjon Hajdini 30 dhe tjeri Naim Allmeta 63 vjeç janë nënshtruar ekzaminimeve mjeksore paraprake. Nga analizat, ka rezultuar se 63-vjeçari Allmeta po drejtonte mjetin nën efektin e alkoolit, çka dyshohet se është bërë edhe shkak i ngjarjes.