BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Aktualitet

Rritja e numrit të vetëvrasjeve, sociologia e njohur tregon shkaqet dhe ka një thirrje të rëndësishme: Nuk shikojnë një dritë në fund të tunelit!

Rritja e numrit të vetëvrasjeve, sociologia e njohur tregon shkaqet

Një grua i dha fund sot jetës në Përrenjas, duke u bërë viktima e 69-të e vetëvrasjes në 7 muajt e fundit. Për sociologen Entela Binjaku, shkaqet që çojnë drejt vetëvrasjes janë varfëria dhe çrregullimet mendore që gjenerohen me kohën.

“Përmasë serioze e dukurisë së vetëflijimit. Ka në sfond një histori varfërie ekstreme. Njerëz që nuk arrijnë ta çojnë më përpara jetën e tyre dhe ndërmarrin këtë akt. Arsyet janë të durimi për një kohë të gjatë dhe mosparja e një drite në fund të tunelit. Ka edhe çrregullime të shëndetit mendor”, u shpreh ajo.

Binjaku tha se numri më i madh i vetëvrasjeve është regjistruar te meshkujt, ndërsa femrat në masën më të madhe mbeten te tentativa.

“Mendoj që çdo jetë ka vlerë dhe si ai që tenton, edhe ai që e realizon janë qytetarët tanë, pjesëtarë të rretheve të ndryshme. Ka studime që thonë se dukuria e vetëflijimit nuk kursen askënd. Përmasat e kësaj dukurie janë të vërteta serioze. Ne jemi gjithmonë të papërgatitur. Shohim që në periudha të caktuara të vitit, disa individë ndihen të lodhur, të lënë mënjanë, të vetmuar dhe nuk shohin askënd me të cilin të ndajnë ndjesitë e tyre, shqetësimet e tyre. Statistikat tregojnë se meshkujt e realizojnë më shumë si akt. Ndërsa gratë tentojnë më shumë.”, tha sociologia.

Sipas Binjakut, është detyrë e familjes dhe shoqërisë që këta njerëz të mos lihen vetëm në momente të tilla të brishta. 

“Vetëvrasja nuk është një formë të sjelli. Është një çrregullim i momentit ose çrregullim i instaluar në kohë. Varfëria nuk është premisa e vetme për vetëvrasje. Këta janë njerëz që nuk kanë gjetur shpresë te perspektiva e së ardhmes. Këta njerëz nuk duhen lënë vetëm. Ata zakonisht nuk kërkojnë ndihmë. Por kjo është detyra e çdo shoqërie.”, u shpreh Binajku.

Më të lexuarat