BREAKING NEWS

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat në 5 ditët e ardhshme

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja
x
BREAKING NEWS

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’ portën e Izraelit, Uzuni realizon një magji të vërtetë (VIDEO)

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’
x
BREAKING NEWS

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po paralajmëron Ervin Karamuço: Skenarët janë shumë të frikshëm, shpresoj të mos ndodhin

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po
x
BREAKING NEWS

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë Vlorën

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x

Aktualitet

Rutte: Duam të kemi një nismë të përbashkët Shqipëri-Holandë për integrimin në BE, mbështes ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia

Rutte: Duam të kemi një nismë të përbashkët

Holanda mbështet fort Shqipërinë në procesin e integrimit në Bashkimin Europian dhe për të treguar. Nga Amsterdami, në konferencën e përbashkët për mediat me kryeministri Edi Rama, kryeministri holandez, Mark Rutte doli hapur pro “Open Balkan”, duke e cilësuar si një nismë tepër pozitive, që përshpejton procesin e integrimit për Shqipërinë. “Gjithçka që mund të bëhet, dhe Rama është një ndër udhëheqësit më me përvojë në raport, dhe për shkak të brishtësisë së marrëdhënieve të rajonit, nën udhëheqjen e tij fakti që kjo nismë ka ecur përpara është pozitive, do e rekomandoja që shumë vende të diskutojnë çështjet e interesit të përbashkët, për të ecur në një strukturë të përbashkët ekonomike dhe kjo përshpejton edhe anëtarësimit dhe që tensionet të mos bëhen të papërballueshme", deklaroi ai. Më tej kryeministri Rutte theksoi se dëshiron që të kenë një nismë të përbashkët shqiptaro-holandeze për integrimin e Shqipërisë në BE. “Jam dakord plotësisht për Komiteti Politik Evropian. Ideja jonë për sonte është që të kemi një ide të re, një nismë shqiptaro-holandeze që do jetë pjesë e takimit të parë, ende nuk e kemi diskutuar këtë, por unë nuk dua që të largohesh i mërzitur nga ndërtesa. Më pëlqen shumë të kemi një nismë të përbashkët shqiptaro-holandeze sesi ta drejtojmë procesin, përgjithësisht deri më tani ka qenë ide franceze dhe është debatuar për orë të tëra në këshill, por nuk është debatuar askund tjetër. Nëse nuk jemi të kujdesshëm, kjo është një nismë e BE, të tjerët do ftohen, duhet të jetë në nivele të larta. Kjo është diçka që do e diskutojmë sonte në darkë por mendoj se do jetë një ide e shkëlqyer për të patur një nismë të përbashkët.”, u shpreh ai. Ndërkohë Rutte i ka thurur lavde kryeministrit Edi Rama, në këtë konferencë për shtyp që përkon edhe me ditëlindjen e kreut të qeverisë shqiptare. ““Ballkani i Hapur” dhe nisma të tilla kërkon lidership, dhe drejtuesi më me përvojë që ka marrëdhënie të mira me të gjithë është ky burri që ka ditëlindjen”, tha ia. Po ashtu, Rutte tha se nëse Maqedonia e Veriut nuk pranon propozimin francez, atëherë Shqipëria do të ketë më tepër mbështetje për të vijuar e vetme këtë rrugë. "Nëse Maqedonia nuk do e pranojë propozimin francez, Shqipëria do të ketë më tepër mbështetje nga kolegët që ta vazhdojë e vetme rrugën, por shpresoj që të mos jetë e nevojshme", nënvizoi Rutte.