BREAKING NEWS

Ministria del me bilancin zyrtar/ Si u zgjerua harta e koronavirusit, ja sa raste të reja kemi në 24 orët e fundit

Ministria del me bilancin zyrtar/ Si u zgjerua harta e koronavirusit, ja sa
x

Aktualitet

Sa paraqet rrezik frekuentimi i plazhit? Epidemiologu i njohur e thotë hapur: E rëndësishme është...

Sa paraqet rrezik frekuentimi i plazhit? Epidemiologu i njohur e thotë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti tha “ABC Neës” ka folur për situatën e koronavirusit në Shqipëri. Ai u shpreh se asnjë nga studimet e deritanishme nuk ka dhënë arsye që të mos frekuentohen plazhet, ndërsa theksoi se duhen shmangur grumbullimet nga ana e qytetarëve.

“Deti ka kripë, jod, temperaturë ideale. Ky virus nuk qëndron dot gjatë. Gjithashtu vitamina D e marrë përmes rrezeve të diellit rrit imunitetin, por edhe ul stresin. Të gjithë këto elementë të bëra bashkë janë të rëndësishme. Në temperaturë 24 gradë celsius fillon edhe shkatërrimi i këtij virusi”, u shpreh ai.

Sipas epidemiologut hapja e plazheve është e rëndësishme. Më tej ai theksoi se grumbullimi i njerëzve në ambiente të brendshme është një rrezik dhe ndikon në përhapjen e virusit.