BREAKING NEWS

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për Shërbimin Arsimor, reagon 'flakë për flakë' ministrja Evis Kushi, tregon vendimin që pritet

Maturantët çohen në protestë para Qendrës për
x
BREAKING NEWS

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot Kongresin e jashtëzakonshëm në stadiumin “Air Albania”, rizgjidhen strukturat. Zbardhet e gjithë axhenda

Priten zhvillime të rëndësishme! Socialistët mbledhin sot
x
BREAKING NEWS

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado të vogël”, Rama del me mesazhin e fuqishëm për të gjithë socialistët

“Për të gjithë ata që i japin PS diçka sado
x
BREAKING NEWS

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe në administratë, emrat me më shumë vota drejt katapultimit në qeveri

PS mbledh sot Kongresin, paralajmërohet furtunë në parti dhe
x
BREAKING NEWS

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof për të rritur pazarin, deputetët demokratë kundër rikthimit të tij

Shantazhet e Berishës ndaj SHBA për të marrë PD, blof
x

Aktualitet

Sekuestrohet pasuria me vlerë 3 milionë euro e biznesmenit të dëbuar nga Italia, në listë makina, apartamente dhe aksione

Sekuestrohet pasuria me vlerë 3 milionë euro e biznesmenit të

Një pasuri me vlerë prej 3 milionë eurosh është sekuestruar së fundmi nga Policia e Shtetit. Pasuria është në emër të një biznesmeni shqiptar me iniciale G. Sallaku, që në fillim të këtij viti është dëbuar nga Italia. Një pjesë e kësaj vlere është e regjistruar gjithashtu edhe në emër të vëllait të tij dhe një mikut të tyre të përbashkët. Nëpërmjet një njoftimi për shtyp policia bën me dije se sekuestrimi i kësaj pasurie është bërë në kuadër të hetimeve prej rreth 3 vitesh të kryera ndaj këtyre tre personave. Sipas hetimeve biznesmenët me në krye 48-vjeçarin G.Sallaku dyshohet se kanë investuar në përfitimin e 3 milionë eurove, nëpërmjet veprimtarive kriminale. Në listë përfshihen konkretisht makina luksoze, apartamente dhe aksione të zotëruara kryesisht nga biznesmeni 48-vjeçar. Ky i fundit së bashku më vëllanë e tij dhe shokun e tyre pritet të përballen me akuzën për veprën penale “Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”. Sakaq theksojmë se 48-vjeçari nuk është një emër i panjohur për drejtësinë italiane pasi dyshohet edhe për përfshirje në skema mashtrimi së bashku me vëllanë e tij dhe mikun e tyre. Ndër të tjera policia thekson se Sallaku ka kryer veprimtari kriminale dhe është dënuar në Itali nga viti 1999-2008. “Si rezultat i hetimeve të kryera dhe provave të grumbulluara, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Durrës vendosi sekuestron preventive për pronat e shtetasve Gëzim Sallaku, S. S. dhe R. K., banues në Durrës, prona të dyshuara të përfituara nga veprimtaria kriminale e shtetasit Gëzim Sallaku, të cilat janë të regjistruara edhe në emër të shtetasve S. S. dhe R. K.”, thuhet në njoftimin për shtyp nga policia.
Pronat e sekuestruara
Hetuesit hodhën dyshime për skemën e pastrimit të parave që në vitin 2018, pas disa transfertave që janë kryer në disa llogari bankare nga ana e biznesmenit G. Sallaku në Itali. Në listën e pasurive të sekuestruara përfshihen konkretisht 100% të aksioneve të shoqërisë “GSA Sallaku” sh.p.k, me aktivitet “Import, eksport, tregti autoveturash, kamionësh etj”, me seli në Durrës, me ortak të vetëm dhe administrator G. Sallakun; 2 apartamente, në Durrës, po ashtu në emër të biznesmenit G. Sallaku; 20.600 m2 sipërfaqe toke arë, në Durrës, në emër të G. Sallaku; 1000 m2 sipërfaqe toke truall, mbi të cilën janë ndërtuar 2 banesa me sipërfaqe 140 m2 secila, në Durrës, në emër të G. Sallaku; Një godinë banimi dykatëshe dhe 2 apartamente banimi, në Durrës, në pronësi të shtetasit R. K.; 13 automjete të markave të ndryshme në pronësi të shoqërisë tregtare “GSA Sallaku”. “Në vijim të punës për identifikimin, gjurmimin, gjetjen dhe sekuestrimin e pasurive që rrjedhin nga veprimtaria kriminale në fushën e pastrimit të parave, pas një pune të mirëfilltë hetimore dhe profesionale të kryer nga Njësia për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, u bë i mundur finalizimi i hetimeve 3-vjeçare në ngarkim të dy vëllezërve dhe të një shtetasi tjetër, me të cilin dy vëllezërit kanë lidhje shoqërore”, deklaron policia.

Më të lexuarat