Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

SHBA paralajmëron zgjerimin e "listës së zezë" pas Llallës, Doshit dhe Dakos, trondit me deklaratën gazetarja: Ju tregoj zyrtarët që nuk do të shpëtojnë nga ndjekja

Postuar: 22/10/2019 - 17:25

Vetëm pak minuta më parë Ambasada Amerikane në Tiranë ka publikuar një video ku tregon emrat e zyrtarëve të lartë të shtetit shqiptarë që iu ndalohet hyrja në SHBA.

Gazetarja Keti Banushi tha se pjesë e kësaj liste të Ambasadës Amerikane për shpalljen “non grata”  mund të jenë gjyqtarë dhe prokurorë.

“Të paktën 3 personazhet publike që kanë dalë sot, nuk është një lajm i ri është thënë edhe më herët, ish-prokurori i përgjithshëm dhe ish-kreu i Bashkisë së Durrësit janë duke u hetuar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda dhe dosjet e tyre do t'i kalojnë padyshim SPAK-ut, sepse kanë vepra që i kalojnë këtij institucione. Ndërsa në lidhje me zyrtarë të tjerë dyshoj se mund të ketë gjyqtarë dhe prokurorë. Në veting disa herë kanë dalë edhe raste të gjyqtarëve dhe prokurorëve që nuk e kanë kaluar vetingun dhe një nga pikat ka qenë edhe refuzimi i vizës amerikane për shkak të informacioneve që ata kanë pasur. Por edhe zyrtarë të tjerë që dyshohet se kanë kryer shpërdorim detyre ose korrupsion”, tha ajo në Ora News.

Ajo tha se këta zyrtarë nuk do të shpëtojnë nga ndjekja.

“Mesazhi është i qartë. Krijimi i SPAK, pasi bëhet fjalë për zyrtarë që janë kompetencë e SPAK. Pra sado që vonohet ngritja e Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion këta zyrtarë nuk do të shpëtojnë nga ndjekja. SPAK mund të krijohet këtë vit, mund të krijohet vitin tjetër, muajin tjetër. Por me këtë mesazh ambasada ka dashur të përcjellë faktin që të vijojnë të ndiqen të gjithë”, tha Banushi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2019 - 19:36

Mbrëmjen e sotme në kryqëzimin e qytetit të Ersekës, dy vëllezër kanë plagosur me mjete të forta një person.

Postuar: 22/11/2019 - 19:28

Ambasada Amerikane i ka dhuruar Byrosë Kombëtare të Hetimit pesë paketa të kontrollit poligraf, p

Postuar: 22/11/2019 - 19:18

Një punëtor shqiptar është shtypur nga furgoni i kompanisë për të cilën punonte dhe ka ndërruar j

Postuar: 22/11/2019 - 18:14

Një aksident i rëndë ku si pasojë një person ka mbetur i vdekur ka ndodhur mbrëmjen e sotme në au

Postuar: 22/11/2019 - 18:08

Një burrë 40-vjeçar me origjinë shqiptare, u ka rënë në prangat e policisë italiane.

Postuar: 22/11/2019 - 17:59

Ish-kreu i Policës së Shtetit, Ahmet Prençi shpreh kritika për punën e Policisë së Shtetit në luf

Postuar: 22/11/2019 - 17:58

OSHEE ka njoftuar se si rezultat i problemeve në një kabinë private, kanë mbetur pa energji elekt