BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

“Nga nesër në këto qytete do të...”/ OSHEE del
x

Aktualitet

Shiu zhvendoset për disa orë në Jug me erëra të forta, nga mbrëmja situata ndryshon.Si do të luhatet moti nga sot e në vijim

Shiu zhvendoset për disa orë në Jug me erëra të forta,

Sinoptikania Lajda Porja ka informuar për kushtet meteorologjike në vendin tonë dy ditët e fundit dhe në vijim.

Ajo tha në një lidhje me News24 se ka pasur një ndërprerje të reshjeve në një pjesë të mirë të territorit, sidomos në zonat qendrore dhe pjesërisht në veri, ndërkohë ende vijojnë reshjet në jug të vendit pas një situatë alarmante të mbrëmjes së kaluar ku reshjet kanë qenë të konsiderueshme, pothuajse në të gjithë territorin pasi në veri kanë rënë mbi 120 mm shi.

Ka rënë sasia mujore vetëm gjatë ditës dhe natës së mbrëmshme. Pritet të kemi fuqizim të vranësirave pasdite, ku sërish veriu dhe qendra do të jenë zonat të cilat do të marrin dhe më shumë reshje, madje ne do të bëjmë një analizë për sa i përket ditës së nesërme për të parë se sa tejkalohet norma mujore në shumë qytete të Shqipërisë. Parashikohet që vetëm në orët e vona të mbrëmjes të kemi dobësim të situatës së reshjeve, duke bërë që nesër reshjet të mbeten prezentë, por në sasi të pakta, jo më shumë se 10-13 mm shi dhe kryesisht veriu dhe qendra.

Ky episod që ka nisur nga dje dhe pritet të përfundojë jo nesër, pasi kemi sërish të shtunën dhe të dielën një fuqizim të reshjeve, duke e bërë shtatorin një muaj shumë të lagësht. Madje në shumë zona është tejkaluar norma mujore. Ka rënë sa dyfishi, sidomos në zonën e Shkodrës, Mbishkodrës, Tropoja, Kukësi dhe gjithë zona e veriut ka marrë një sasi të konsiderueshme të reshjeve.

Nuk janë problematike temperaturat. Temperaturat e ajrit janë relativisht të larta, janë tipike të shtatorit, ku maksimalja shkon 25-26 gradë. Pritet një rritje e lehtë nga nesër e në vijim, mbeten në kuotat e 27 gradëve, temperatura tipike të shtatorit. Stuhitë e erës do jenë prezentë dhe gjatë natës, ku sërish problematike situata mbetet në brigjet e Jonit, ku shpejtësia e erës është dhe 60 apo mbi 60 km/orë duke sjellë një det të trazuar.
Ka një përmirësim të parametrit të erës duke filluar që nga pasditja e së mërkurës e deri në fund të javës.