Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shkencëtarët ngrejnë alarmin për kaos nga rritja e temperaturave, një copë gjigande akulli po ‘kërcënon’ botën

Postuar: 17/07/2019 - 10:59

Një copë masive e akullit do të riformojë bregdetin e botës më shpejt se sa është parashikuar.

Mesatarja globale e detit është rritur rreth 20 centimetra që nga viti 1900, dhe përmbytjet bregdetare po bëhen më të zakonshme si rezultat.

Por, një fletë e madhe e akullit në madhësinë e Floridës po rritet e paqëndrueshme dhe mund të shkrijë më shpejt se sa pritej në oqean, duke e shtyrë nivelin e detit rreth një këmbë e gjysmë. Dhe kjo është e gjitha duke supozuar se temperaturat globale qëndrojnë ashtu siç janë tani dhe nuk vazhdojnë të rriten.

Një studim i ri këtë javë vështroi paqëndrueshmërinë e motit në Antarktidë, që mund të përshpejtojë normën e pashmangshme të shkrirjes së akullnajave në oqean.

“Nëse e shkakton këtë paqëndrueshmëri, nuk duhet të vazhdosh të detyrosh fletën e akullit duke ngritur temperaturat. Ajo do të vazhdojë vetë, dhe ky është shqetësimi “, – tha profesori i Gjeorgjisë Tech Alex Robel.

Paqëndrueshmëria ka të bëjë me sasinë e akullit që mbështetet në shtrat, përkundrejt shtrirjes mbi ujë, duke kontribuar në rritjen e nivelit të detit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 22:50

Gazetarja Klodiana Lala foli në lidhje me dosjen 184, në të cilën shfaqen zyrtarë të lartë të shtetit duke biseduar për shit-blerje votash në Dibër, për zgjedhjet e mbajtura më 2016.

Postuar: 23/08/2019 - 22:38

Ministria e Mbrojtjes thotë se prej dy ditësh po luftohet me flakët në kurorën e gjelbër të Shëng

Postuar: 23/08/2019 - 21:42

Një person ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në zonën e "Unazës së Re&

Postuar: 23/08/2019 - 21:40

Mesa duket temperaturave të larta, erërave të nxehta dhe vapës ekstreme do t’i vijë fundi.

Postuar: 23/08/2019 - 21:20

Është riaktivizuar para disa orësh vatra e zjarrit një malin e Shëngjinit.

Postuar: 23/08/2019 - 20:38

Në Shëngjin flakët e kanë marrë seriozisht dhe nuk kanë ndërmend që të ndalen, që prej mbrëmjes