BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Aktualitet

Shkon në mbi 500 numri i të helmuarve në Krujë, në ujë gjendet prezencë e Esheria Kolit dhe Streptokokut, prokuroria nis hetimet

Shkon në mbi 500 numri i të helmuarve në Krujë, në

Ka shkuar në mbi 500 numri i personave të helmuar nga uji i pijshëm në Krujë. Nga analizat mikrobiologjike të kryera nga Instituti i Shëndetit Publik rezulton se në ujin e pijshëm ka ngarkesë bakteriale të Esheria Kolit dhe Streptokokut fekal. Esheria Koli është një lloj bakteri që gjendet në ushqim dhe në mjedis, i cili shkakton irritim në stomak duke përfshirë simptoma si diarre, dhimbje barku, të vjella dhe marrje mendsh. Ndërsa Streptokoku është një lloj infeksioni bakterial, i cili shkakton inflamacion dhe dhimbje fyti. Uji që u është shpërndarë qytetarëve nëpër çezma është ndotur në depon e qytetit të Krujës. Në lidhje me këtë ngjarje Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Krujë ditën e djeshme, në një komunikatë për mediat, bëri me dije se ka nisur hetimet për veprën penale “Ndotja e ajrit, ujërave dhe e tokës” si dhe ka urdhëruar kryerjen e ekspertimit mjeko-ligjor. “Në lidhje me ngjarjen e datës 25.10.2021, ku pranë Spitalit “Stefan Gjoni” të qytetit të Krujës janë paraqitur me shenja helmimi një numër i konsiderueshëm banorësh të këtij qyteti, duke qenë se kjo ngjarje paraqet interes për opinionin publik, bazuar në ligjin nr. 119/2014 “Për të drejtën e informimit”.

Prokuroria nis hetimet

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Krujë, në bashkëpunim me shërbimet e Policisë së Shtetit, në lidhje me këtë ngjarje ka nisur kryesisht hetimet për veprën penale “Ndotja e ajrit, e ujërave dhe e tokës” me pasojë dëmtimin e shëndetit të personave, e parashikuar nga neni 201 pg. 3, i Kodit Penal. Hetimet në lidhje me këtë ngjarje janë duke u kryer në drejtim të zbulimit të shkaqeve që kanë çuar në helmimin e banorëve, si dhe individualizimin e përgjegjësive penale për personat përgjegjës. Për këtë qëllim, është urdhëruar kryerja e akteve të ekspertimit mjeko – ligjor për të përcaktuar se cili ka qenë shkaku i helmimit të banorëve. Janë duke u kryer hetime në drejtim të analizave fiziko-kimike dhe bakteriale të ujit të pijshëm që furnizon qytetin e Krujës, si dhe veprime të tjera hetimore për zbardhjen e të gjitha rrethanave në lidhje me këtë ngjarje. Aktualisht jemi në pritje të përgjigjeve të akteve të ekspertimit si më sipër”, njoftoi prokuroria. Për veprën penale “Ndotja e ajrit, ujërave dhe e tokës” neni 201 i Kodit Penal parashikon dënim deri në 10 vite burg kur ka shkaktuar pasoja të rënda për shëndetin e njerëzve. "Ndotja e ajrit përmes çlirimit të tymrave, gazrave dhe lëndëve të tjera toksike radioaktive e bërë tej kufirit të normave të lejuara, kur vepra nuk përbën kundërvajtje administrative, përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim gjer në dy vjet. Po kjo vepër, kur ka shkaktuar pasoja të rënda për jetën e shëndetin e njerëzve, dënohet me burgim gjer në dhjetë vjet", thuhet në nen.

Rastet e para

Shenjat e para të helmimit masiv janë shfaqur ditë e diel dhe të hënë ku gati 35 persona kanë shkuar në urgjencën e spitalit të Krujës me shenja helmimi. Këta persona kanë treguar se shenjat kanë filluar pasi kanë konsumuar ujë të pijshëm nga rrjeti i ujësjellësit të Krujës. Nga mesdita e së hënës u ndërpre furnizimi me ujë i qytetit. Ka qenë Policia e Krujës, e cila pas lajmërimit nga spitali i këtij qyteti, ka njoftuar institucionet e shëndetit publik dhe AKU-në për zbardhjen e shkaqeve dhe rrethanave të ngjarjes.