BREAKING NEWS

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, presidenti Vuçiç merr vendimin drastik, zbardhet arsyeja dhe detajet

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, presidenti Vuçiç
x
BREAKING NEWS

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës: Është përfaqësuesi më i zi i mafies shqiptare, do u tregojmë liderëve europianë se...

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës:
x
BREAKING NEWS

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga spitali për të blerë bukë dhe...

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga
x
BREAKING NEWS

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e konsiderueshme droge gati për shitje, zbardhen detajet e fundit nga operacioni

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e
x
BREAKING NEWS

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para maternitetit? Gjinekologu zbulon të vërtetën

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para
x
BREAKING NEWS

PD vijon të jetë e përçarë, Alibeaj ‘shuplakë’ Berishës, ja çfarë thotë për protestën e 6 dhjetorit

PD vijon të jetë e përçarë, Alibeaj
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x
BREAKING NEWS

E kishte për të lindur ditën e sotme/ Vrasja makabre e gruas shtatzënë, gazetarja zbardh detaje tronditëse: I rrezikohet familja, kanë filluar hetimet për punonjësit e policisë

E kishte për të lindur ditën e sotme/ Vrasja makabre e gruas
x

Aktualitet

“Shkrime në letra apo objekte me magji”/ Teologu i njohur, Miron Çako shpjegon për çfarë përdoren nuskat

“Shkrime në letra apo objekte me magji”/ Teologu i njohur,

Teologu Miron Çako ka folur sot për nuskat dhe hajmalitë, të cilat shumë njerëz besojnë se na mbrojnë nga syri i keq.

I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai shpjegoi se çfarë janë nuskat, që përdoren si shkrime në letra apo objekte të vogla.

Sipas teologut, këto nuska të mbajnë larg perëndisë dhe ndikojnë te marrëdhënia me të.

“Nuskat janë disa shkrime të futura në një lloj letre apo objekte që njerëzit i mbajnë në karakterin fatsjellës, apo për t’i mbrojtur nga diçka. Por cështja është a funksionon nuska si mbrojtje? Problemi është që njeriu bie shumë poshtë kur beson te nuska. Ky objekt që e ka krijuar vetë njeriu ose një tjetër dhe ja ka dhënë. Pra, është diçka e krijuar nga njeriu. Edhe kjo në qoftë se ne do ta mbajmë, kthehet në një lloj perëndie, edhe të prish marrëdhënien me perëndinë. Fyen perëndinë, i cili është ai që ndikon dhe mbron jetën njerëzore.

Njerëzit thonë: ‘Vajta te x, te magjistari, ose fallxhori. Mbajta këtë nuskën u bëra mirë, por ky është një mashtrim, sepse ti ke hequr lutjen me perëndinë dhe ke vënë komunikimin me një sharlatan që është një magjistar”, tha Çako.