BREAKING NEWS

Prokurorë të huaj zbarkojnë në SPAK me ligj, ndërkombëtarët marrin në patronazh gjurmimin e parave të korrupsionit dhe burgosjen e politikanëve

Prokurorë të huaj zbarkojnë në SPAK me ligj,
x

Aktualitet

Shkuan për t’i arrestuar, Policia befasohet nga krijesa gjigante që gjejnë në hyrje të fermës së kanabisit që ruhej nga shqiptarët

Shkuan për t’i arrestuar, Policia befasohet nga krijesa gjigante

Gjykata penale e Liège dënoi Ludovick, 32 vjeç, me 18 muaj dënim me kusht për pjesëmarrje me bashkëpunëtorët në grabitjen e një plantacioni kanabisi në Regné në qytetin e Vielsalm për një palë të tretë.

Ludovick u dha idenë bashkëpunëtorëve të tij për të vendosur gjurmues në makinat e shqiptarëve, të cilët kishin ngritur plantacionin e kanabisit në një ish-fermë dhe kishin marrë pjesë në sulm.

Disa shqiptarë i kishin ofruar André D., një fermer lokal që t’u jepte me qira fermën. Fermeri pranoi ofertën. Në janar 2019, Calogéro u informua për krijimin e një plantacioni kanabisi. Ai vendosi të shkonte dhe të vidhte bimët me të tjerët. Ludovick dha idenë për të vendosur gjurmues në një nga automjetet e tregtarëve. Më 8 janar 2019, një komando me njerëz me kapuç dhe të armatosur shkoi në vend për të vjedhur 1,500 bimë.

Telefoni celular i Ludovick u bllokua në vend. Ishte në kontekstin e një rasti krejt tjetër, në lidhje me zhurmën gjatë natës, që policia u interesua për Calogéro. Ai ishte nën dy urdhra kapje. Përveç kësaj, ai ishte i armatosur dhe posedonte lëndë narkotike.

Autoritetet kryen kontrolle të bashkëpunëtorëve të tij. Gjatë hyrjes në plantacionin e kanabisit, policia gjeti një piton 60 kg rreth 6 metra i gjatë që ruante bimët.

Më të lexuarat