BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x
BREAKING NEWS

Berishës i vijnë sinjale të këqija, prokuroria në presion nga amerikanët për arrestimin e tij, dyshi i ambasadës vizitë blic në selinë e PD

Berishës i vijnë sinjale të këqija, prokuroria në
x

Aktualitet

Shmangini sa më shumë! Këto janë 5 vendet ku infektohesh shumë kollaj me Covid-19

Shmangini sa më shumë! Këto janë 5 vendet ku infektohesh

Infektimet nga Covid-19 vijojnë të shënojnë shifra të larta në të gjithë botën. Ndonëse disa vende kanë shtrënguar masat anti-Covid, kjo gjë ende nuk ka sjellë ndonjë përmirësim shumë të ndjeshëm të situatës epidemike.

Doktor Sanjay Gupta, renditi pesë vende ku ka më shumë gjasa të transmetohet koronaviriusi

Objekte fetar

Ndonëse shumë ndërtesa fetare nuk kanë pësuar kufizime nga autoritetet kompetente, duhet të keni kujdes kur i vizitoni, sepse për shkak të fluksit të madh të njerëzve, virusi transmetohet lehtësisht në këto vende.

Hotel

Qëndrimi në shtëpi është mënyra më e mirë për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga COVID-19.Është e qartë se hotelet janë vende të rrezikshme për përhapjen e koronavirusit për shkak të fluksit të njerëzve.

Klubet

Dr Anthony Fauci, një ekspert amerikan i sëmundjeve infektive dhe drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha se: “Ne duhet të marrim vërtet seriozisht mbajtjen e maskave gjatë gjithë kohës dhe shmangien e tubimeve në klube.”

Kafenetë

Në qytetet në të gjithë botën, shpërthimi i koronavirusit lidhet me frekuentimin në restorante, kafene dhe palestra. Tani, një model i ri që përdor të dhënat e telefonit celular për të hartuar lëvizjet e njerëzve sugjeron që këto faqe mund të jenë përgjegjëse për shumicën e infeksioneve në qytetet amerikane. Një ekip shkencëtarësh përdorën modelin për të simuluar skenarë të ndryshëm, dhe ata zbuluan se hapja e një restoranti me kapacitet të plotë çoi në rritjen më të madhe të infeksioneve.

Restorante

Një mënyrë e zakonshme se si mund të infektoheni nga koronavirusi është edhe frekuentimi i restoranteve. Sigurisht, ju duhet të hiqni maskën për të ngrënë. Kjo është arsyeja pse restorantet janë kaq problematike.