BREAKING NEWS

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me motin me 10 gusht

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe gruas së tij/ Autoritetet amerikane po hetojnë nëse kishte konflikt mes çiftit! Në apartament u gjetën shenja…

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x

Aktualitet

“Shqipëria mbetet në zonën gri të pastrimit të parave”/ Kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë ngre alarmin dhe i dërgon mesazhin e rëndësishëm qeverisë: Duhet të ketë kufizime ndaj...

“Shqipëria mbetet në zonën gri të pastrimit të

Kryetari i Dhomës Amerikane për Tregtinë, Enio Jaçe ka propozuar këtë të hënë një plan masash dhe ligjesh që duhet të ndërmerren nga qeveria në mënyrë që përmirësohet klima e biznesit në vend dhe të ulet korrupsioni që ndeshen firmat e huaja që kërkojnë të ushtrojnë aktivitetin këtu.

Jaçe në paketën e paraqitur, u ndal dhe te pastrimi i parave. Ai e vuri theksin tek digjitalizimi i ekonomisë dhe ulja e pagesave cash, pasi do të ndikonin drejtpërdrejtë në uljen e fenomenit të pastrimit të parave.

“E 6-ta dhe 7-a ka të bëjë më krijimin e hapësirave për rritjen e produkteve që mund të shiten për eksport. Ne kemi propozuar një sërë masash për arritjen e këtij potenciali. Mendojmë se diaspora dhe e-Commerce mund të ndikojnë në arritjen e këtyre objektivave. E 7-a është ekonomia digjitale e cila është e pandashme nga ekonomia. Mendojmë se Shqipëria duhet të ketë ligje më bashkohore. Firma digjitale është një gjë që duhet të funksionojë jo për një përqindje të vogël popullsisë. Sa më shumë njerëz do të kishin të drejtë të përdornin firmën digjitale, aq më shumë do të përhapej ekonomia digjitale.

Ne mendojmë se duhet të ketë kufizime ndaj pagesave cash, pasi do të sillte një mbështetje në përpjekjet që bëhet kundër pastrimit të parave.

E 8-a dhe shumë e rëndësishme, është përmirësimi dhe rritja e aftësive të fuqisë punëtore. Ky është një hendek, dhe po ndodh në të gjithë botën, por në Shqipëri është më e theksuar.

Kemi një sërë propozimesh si sektori publik të punojë me sektorin privat që të ngushtohet ky hendek Kjo do të ndikonte dhe në uljen e emigracionit të të rinjve”, tha Jaço.