BREAKING NEWS

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e prokurori”, gazetari Artan Hoxha tregon prapaskenat dhe çfarë u fsheh: Bosët e krimit janë sinjalizuar që mos të jenë në banesat e tyre

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e
x
BREAKING NEWS

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga miku i tij i ngushtë dhe borxhi me shuma marramendëse i pashlyer: Gjithçka ndodhi për një vajzë. Zbardhen detajet e rënda për vrasjen e bujshme

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga
x
BREAKING NEWS

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me rrëfimin e tij për avokatin e njohur të vendit tonë, tregon planin e frikshëm që i kishte përgatitur partneres: Na dha 120 mijë euro t’i vrisnim ish gruan

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me
x
BREAKING NEWS

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe tregon çfarë pritet

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja çfarë i thotë për Nuredin Dumanin

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja
x
BREAKING NEWS

“Ata që s’janë kapur janë emrat më sinjikativët”, Artan Hoxha zbulon detaje nga operacioni i SPAK: Bosët e krimit me buxhet të madh, kanë informator brenda sistemit në polici dhe...

“Ata që s’janë kapur janë emrat më
x
BREAKING NEWS

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj se do kemi më mundësi të shikojmë Talo Çelën

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin Dumani ditën që u plagos: Nuk kemi pse ta mbajmë më të fshehtë

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin
x

Aktualitet

Shqiptarët rol kyç në kartelet e drogës, nga dominimi në Ekuador e Kolumbi, te sjellja e kokainës në Europë, rrëfehet trafikanti

Shqiptarët rol kyç në kartelet e drogës, nga dominimi

Ekzekutimi mafioz i Ergys Dashit në Ekuador ka rikthyer në skenë edhe njëherë mafien shqiptare dhe linjat e trafikut të kokainës. Ekuadori dhe Kolumbi ajanë kthyer në zona të preferuar nga trafikantë shqiptarë. Mediat në Ekuador kanë publikuar një investigim mbi operimin e grupeve shqiptare. Ndërkohë dje emisioni “Sot” në Euronews Albania zhvilloi një intervistë ekskluzive me një shqiptar që njeh nga afër tregun e Ekuadorit, pasi ka qenë ish-trafikant i drogës. “Ekuadori të jep mundësinë më të thjeshtë për t’u ngritur ekonomikisht. Aty jetojnë mbi 50 shqiptarë nga Durrësi, Tirana, rrethinat. Punojnë me grupet e veta, me vendasit. Janë gjithmonë të varur nga vendasit, kolumbianë. Deri në 2020 në shtator shkoje direkt. Tani bëhet një aplikim online vize. Është bërë pak më vështirë por mundësitë për të shkuar janë shumë të thjeshta. Me një aplikim shkon direkt dhe nuk të thotë njeri gjë. Grupet gjenden me sugjerime, ose njohje. Personat afrohen vetë, vendasit. 90% e personave që shkojnë nga Europa dhe kryesisht Ballkani shkojnë për arsye biznesi. Shqiptarët përveç anës financiare, pjesëtarët që nxjerrin mallin investojnë lekë, pjesëtarët që fusin vendasit të investojnë dhe personat që janë ndërmjetës. Nga një anë ke shqiptarë që janë më të fortë se evropianët apo vendasit. Shqiptarët nuk janë fundi i zinxhirit, janë fillimi. Pa ata nuk bëhet asgjë”, ka rrëfyer ai. Më poshtë po publikojmë pjesë nga investigimi i medias ekuadoriane.

 

Investigimi

 

Që nga viti 2010, mafiet kanë vepruar në Ekuador; njëra prej tyre është shqiptare. Ndryshe nga kartelet meksikane, këto grupe kanë interesa të shumëfishta, si trafikimi i njerëzve, organeve, armëve etj. Presidenti, Guillermo Lasso, theksoi drejtpërdrejt grupet kriminale të drogës si përgjegjëse për aktet e fundit të dhunës në vend, për shembull, masakrën e Guasmo Sur ose atentatet në Guayas, Los Ríos dhe Lago Agrio. Lasso thotë se ka reprezalje nga kartelet, sepse në vitin 2021 ka pasur një rekord historik prej 210 tonësh drogë të sekuestruar dhe se në javët e para të janarit 2022 ka tashmë 15 tonë kokainë. Për ekspertët e sigurisë, të dhënat nga kartelet e drogës nuk janë të reja dhe paralajmërojnë se një politikë që nuk identifikon se çfarë lloj grupi kriminal mbërrin në vend, apo për çfarë arsyeje, lë “derën e hapur” që rrugët të jenë gjithnjë e më shumë më pak të sigurta. Kartelet, thotë Mario Pazmiño, ish-drejtor i Inteligjencës së Ushtrisë Ekuadoriane, nuk janë të vetmet që punojnë në Ekuador, ka mafia që janë “në një shkallë më të madhe”, thotë ai.

Fuqia e mafies

Në Ekuador është përcaktuar se kartelet drogës meksikane i Sinaloa dhe Jalisco reja gjeneruese (JnG) janë të pranishme dhe kanë rekrutuar grupe kombëtare si Los Choneros, Los Lagartos dhe katër grupe të tjera. Por ndryshe nga kartelet, motori i të cilëve është trafiku i drogës, mafia nuk i është përkushtuar një lloji të vetëm të veprimtarisë kriminale. Ata, po, mund të kontrollojnë kalimin e substancave të paligjshme, por përfitojnë edhe nga trafiku i qenieve njerëzore, trafikimi i organeve, armëve dhe floririt, në varësi të llojit të organizatës. “Për shembull, mafia shqiptare ka karakteristikën e saj të veçantë: punon me dërgesa (droge) në Evropë dhe Lindjen e Mesme”, detajon Pazmiño. Dhe është pikërisht kjo mafie që tashmë është evidentuar në vend.

Aleanca të reja kriminale

Ka prani të grupeve kriminale ballkanike në vende të tilla si Kolumbia dhe Ekuadori thuhet në një raport të Kombeve të Bashkuara për Krimin e Organizuar (Unodc ). Aty detajohet se ata kërkojnë të kenë prezencë në qytete ku grupet e mëdha kriminale kanë kontrollin e burgjeve.

Jorge Machuca, një sociolog, thotë se të dish se nga punojnë grupet kriminale i lejon ata të kenë një kontakt të parë me furnitorët në Amerikën e Jugut dhe të krijojnë aleanca. “Një kartel nga Meksika apo Kolumbia nuk mund të shkojë në Evropë pa pëlqimin e këtyre mafiozëve”, shton ai. Sociologu thotë se në vitin 2010 kanë mbërritur shqiptarët e parë në Ekuador. “Shteti nuk aktivizoi një sistem inteligjence që i monitoron ata për t’i parandaluar të krijojnë lidhje dhe të fitojnë hapësirë”. Kjo përkon me të dhënat e InSight Crime (një fondacion kushtuar studimit të kërcënimit kryesor për sigurinë kombëtare dhe qytetare në Amerikën Latine), i cili detajon se nga 160 shqiptarët që hynë në Ekuador në vitin 2018, “të paktën 20 mund të jenë trafikantë droge, sipas ndaj një agjenti kundër narkotikëve”. Rasti i parë i njohur në vend ishte ai i shqiptarit Adriatik Tresa, i qëlluar nga shtatë burra të veshur si policë, në nëntor 2020, në Guayaquil. Viktima ishte pjesë e një hetimi të Njësisë Kundër Narkotikëve për trafik droge dhe u identifikua si një nga autorët e vrasjes së gazetarit Fausto Valdivieso. Shqiptarët e parë të përfshirë në trafikun e drogës mbërritën për herë të parë në Kolumbi më shumë se dy dekada më parë.

Ç’pritet më tej?

Jorge Machuca thotë se me fitimin e territorit nga mafia mund të flasim për krime të reja . “Ashtu si kur njerëzit filluan të flasin për sicarito, i cili tani nuk është më i ri. Mund të hapen fusha për trafikun e organeve, turizmin seksual, i cili tashmë po përjetohet nga vendet fqinje”, shton ai. Nga ana e tij, Pazmiño tregon se të kesh një grup tërheq të tjerët, si mafia siciliane, ruse (me bazë në Venezuelë) ose triada (mafia kineze). Kjo, shton Machuca, do të krijonte mosmarrëveshje për territore me dimension më të madh se ato të shkaktuara nga kartelet. Janë struktura, drejtuesit e të cilave kanë shumë fuqi ekonomike dhe kamuflojnë veprimet e tyre”.

Për shembull, shqiptari Arbër Çekaj krijoi një firmë eksporti bananesh në Ekuador, “të cilën e përdorte për të fshehur lëndë narkotike në anije mallrash”. Fakti që këto mafie kanë qenë rreth një dekade, thotë Pazmiño, tregon se në Ekuador nuk është kryer asnjë proces hetimi të thelluar. Mafiet përfitojnë nga kjo dobësi dhe vazhdojnë të rrisin punën e tyre. Në lidhje me veprimet e qeverisë, ekspertët tregojnë se reformimi i ligjeve është më tepër “populizëm kriminal”, thotë Machuca. Ndërkohë, Pazmiño pohon se është e nevojshme që të gjitha sistemet e sigurisë kombëtare t’i përgjigjen një komande të unifikuar dhe prej andej të punojnë për të larguar nga mafia dhe grupet kriminale transnacionale, te kriminelët e zakonshëm. “Mafiet janë shtylla kryesore e shkallës kriminale. Ata nuk janë të përfshirë vetëm në një lloj veprimtarie kriminale, por disa”, Mario Pazmiño, ish-drejtor i Inteligjencës së Ushtrisë Ekuadoriane.

 

Më të lexuarat