Aktualitet

Shqiptarja 101-vjeçare mposht COVID-19 për dy javë, tregon çfarë përdori për të luftuar virusin në kushte shtëpie

Shqiptarja 101-vjeçare mposht COVID-19 për dy javë, tregon

Një e moshuar shqiptare ka kaluar pa probleme COVID-19. 101-vjeçarja e cila jeton në Itali, pas infektimit të familjarëve të saj në Udine, u prek edhe ajo.

Bajame Goxhabelli rezultoi pozitive në 31 dhjetor të vitit 2020. Pavarësisht rrezikut të madh, gruaja me mbi një shekull jetë tregon për A2 se e kaloi lehtë Covidin dhe pas dy javësh rezultoi negative.

Shqiptarja 101-vjeçare mposht COVID-19 për dy javë, tregon

 “E kalova pa problem Covidin, ia hodha për bukuri”, deklaron ajo. Ashtu si  misteri i këtij virusi, po aq e habitshme është dhe fakti që 101-vjeçarja e kaloi Covidin në shtëpi dhe vetëm me paracetamol.

Familjarët e saj thonë se nëna e tyre nuk vuan nga asnjë sëmundje dhe nuk ka përdorur asnjëherë ilaçe gjatë jetës së saj.

“Edhe nëna u prek nga koronavirusi por me shumë pak problem. Me pak temperaturë, me takipirina dhe me ushqim të mirë e kaloi. Nuk ka vuajtur nga asnjë sëmundje dhe nuk ka përdorur ilaçe gjatë jetës së saj. Nëna ka 7 fëmijë, 15 nipër e mbesa dhe 26 stërnipër e mbesa”.

Shqiptarja 101-vjeçare nga Korça ka lindur në vitin e pandemisë së gripit spanjoll dhe pas 100 vjetësh përjetoi pandeminë e Covid-19

Më të lexuarat