BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x
BREAKING NEWS

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me Ramën në Sofje, Shqipëria ka probleme me...

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me
x

Aktualitet

“Është e pamundur ta gjurmosh”, gazetarja tregon programet që përdorin kriminelët për trafik dhe vrasje: Është shumë i lehtë!

“Është e pamundur ta gjurmosh”, gazetarja tregon programet

Për t’iu shpëtuar përgjimeve, kriminelët përdorin aplikacione dhe mënyra të reja për të komunikuar me personazhe të tjerë të botës së krimit.

Gazetarja Dorjana Bezat, e ftuar mëngjesin e sotëm në “Wake Up”  tregoi se ekzistojnë disa aplikacione janë pa server, të tilla si “Matrix”, “Sky”, “EnchroChat”, të cilat nuk mund të gjurmohen.

“Jo vetëm në rastin Dumani, por në raste të tjera qoftë nga hetimet në Europë, qoftë edhe në Shqipëri, krimi ecën një hap përpara. Qoftë në makina të shtrenjta, telefona, aplikacionet e papërgjueshme përdoren  më parë nga kriminelët, pastaj nga autoritetet. Rasti i parë ishte ai i “EnchroChat”, ai që u përdor masivisht nga grupet kriminale. Aplikacioni “Sky” e kishte në përshkrim që ishte i papërgjueshëm, kjo solli dhe në arrestimin e drejtorit ekzekutiv. Thyerja e këtij aplikacioni solli në arrestime të shumta, mes tyre edhe shqiptarë. Rasti më i fundit është “Matrix” që është rrjet i hapur, mund ta ketë kushdo. Është shumë i lehtë për t’u përdorur, nuk kërkon të dhëna. Ti ke në dorë për ta ndërtuar, duke pasur akses pa pasur numwr telefoni, vetëm lidhje internet. Kjo ka ndihmuar grupet kriminale, pasi është e pamundur ta gjurmosh sepse nuk ka një server”, tha gazetarja.

Më të lexuarat