BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Aktualitet

Shtimi i trupave të NATO-s në kufi, ish-ministri i Mbrojtjes me tone të ashpra ndaj Serbisë: Të heq dorë nga synimet e aneksimit të Mitrovicës së Veriut

Shtimi i trupave të NATO-s në kufi, ish-ministri i Mbrojtjes me tone

Ish-ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Anton Quni ka folur për tensionet në veri të Kosovës. Ndërsa NATO ka shtuar forcat e KFOR në veri, Quni thotë se ky është një mesazh i qartë për Serbinë që të heqë dorë nga synimet e saj për ankesimin e Mitrovicës së Veriut.

ish-ministri i Kosovës thotë se grupi kriminal serb që sulmoi veriun më 24 shtator, ka qenë i furnizuar me armë nga ushtria serbe.

“Filluar nga armët sulmuese, apo sipas standardeve serbe EM70, pastaj grant hedhësi automatik, mitralozi dhe shumë pajisje të tjera. Janë armë standarde të ushtrisë së Serbisë. Bëhet fjalë për minahedhës, një sasi e konsiderueshme predhash, pajisjet e komunikimit dhe vëzhgimit, këto janë pjesë standarde e ushtrisë dhe policisë së Serbisë, janë dhe shumë çështje të tjera që implikojnë drejtpërdrejtë institucionet e Serbisë. Përzgjedhja  e këtij grupi terrorist, trajnimi, furnizim me armë deri tek vendosja e tyre në lokacione të caktuara.

Janë gjetur planet se si do zhvillohen në brendësi të Kosovës dhe dokumentet ku është bërë dorëzimi i disa mjete tek grupoi terroristit. Kalimi i tyre nga Serbia në Kosovë, çdo gjë ka qenë e mirëkoordinuar me ekspertë të institucioneve të ndryshme të Serbisë”, tha ai.
Sa i takon procesit të dialogut me Serbinë, Quni thotë se në negociata duhet të përfshihet edhe SHBA, por pa e përjashtuar Bashkimin Europian.

“Përderisa ne pretendojmë dhe është aspirata që të jemi pjesë e BE, është e natyrshme që nga këto autoritete në të kemi mbështetje në ndërmjetësim. Por ne kemi eksperienca të ndryshme, jo aq që autoritet kanë arritur me një epilog pozitiv të përmbyllin konfliktet mes dy vendeve. Kemi parë më të fuqishëm dhe më të vendosur SHBA, prandaj kemi bërë gjithnjë thirrje, pa i përjashtuar dhe BE, në situata të tilla është e domosdoshme mbështetja e SHBA”, tha Quni.

Më të lexuarat