BREAKING NEWS

Përfundon takimi Hoti-Vuçiç, i dërguari i BE zbardh prapaskenat: Marrëdhëniet u normalizuan pas 20 muajsh, ja për çfarë ramë dakord!

Përfundon takimi Hoti-Vuçiç, i dërguari i BE zbardh
x

Aktualitet

Shtohen rastet e reja me koronavirus në Kosovë, autoritetet shëndetësore dalin me njoftimin e rëndësishëm për popullatën

Shtohen rastet e reja me koronavirus në Kosovë, autoritetet

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovës, përmes një reagimi publik ka bërë të ditur se që kur ka filluar lehtësimi i masave për disa aktivitete, kanë gjurmuar raste të reja të COVID-19, duke u shtuar rreziku të shpërthejnë vatra të reja epidemike në disa komuna e në veçanti në komunën e Prishtinës, Vushtrrisë, Prizrenit dhe Fushë Kosovës nga mosmbajtja e distancës dhe mosmbajtja e maskave.

Vetëm sot u njoftuan 11 raste të reja me koronavirus në Kosovë. Deri tani janë 30 persona që e kanë humbur betejën me pandeminë.

Në njoftimin e IKSHPK-së theksohet se nga pakujdesia e disa qytetarëve gjatë këtyre aktiviteteve, mund të shtojnë rrezikun e përhapjes së infeksionit përderisa virusi SARS-COV-2 është prezent dhe kështu mund të mbingarkohet sistemi shëndetësor me pasoja të paparashikuara deri në shpërthim e që mund të paraqes rrezik për jetën e qytetarëve.

“Apelojmë te qytetarët, bizneset, gastronominë, që në mënyrë strikte të respektojnë distancën fizike, përdorimin e maskave, dezinfektimin dhe ajrosjen e lokaleve, duke pamundësuar përhapjen eventuale të infeksionit dhe shmangien e përhapjes në hapësirat e mbyllura”, thuhet në njoftim.

Më të lexuarat