BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH zbardh bilancin e 24 orëve të fundit

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH
x
BREAKING NEWS

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset për anëtarësim

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset
x
BREAKING NEWS

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike të premten

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike
x
BREAKING NEWS

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr vendimin për Sokol Mjacajn, ia ‘hedh çelësat në det’

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr
x
BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x

Aktualitet

Si do të reagojë Rusia për anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë? Profesori i njohur shqiptar parashikon 2 skenarët: Mund të vendosë armët bërthamore në...

Si do të reagojë Rusia për anëtarësimin në NATO

Tensioni në Europë pritet të rritet pas anëtarësimit në NATO të Finlandës dhe Suedisë. Mirëpo të gjithë janë kuriozë të dinë sesi do të reagoje Rusia për këtë zhvillim historik.

Profesor i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Mentor Beqa tha sot për ABC Live se pritet që Rusia të përdorë dy mënyra për të reaguar.

“Si mund të reagojë Rusia? Një ndër mënyrat është vendosja e armëve bërthamore në Kaliningrad, një enklavë ruse në zonën e Baltikut. Është një valvul sigurie që Rusia ruan sovranitet. Ka shumë të dhëna që Kaliningrad mund të ketë armë bërthamore të pranishme. Mendohet që mund të ritet prezenca e tyre dhe kjo mund të shërbejë si formë kërcënimi. Një tjetër mënyrë mund të jetë intensifikimi i agresionit mbi Ukrainë, nga enklava moldave”, u shpreh ai.

Beqa thekson më tej se Rusia ka dështuar me pushtimin e Ukrainës, ndërsa po detyrohet të ndryshojë strategji. Sipas tij, lufta mund të përfundojë me një konflikt të ngrirë.

“Deri tani kemi një ngecje të avancimit të Rusisë brenda në Ukrainë, siç ishte në Kharkiv. Por kemi një avancim në Mariuopol. Kemi një ngecje të avancimit të Rusisë. Kjo e bën edhe më komplekse situatën. Gjasat janë që të përfundojmë në një konflikt të ngrirë.

Udhëzuesi më i mirë në këtë rast është historia. Dhe në fakt historia nuk na bën optimist. Vetëm 13% e konflikteve që në 1945 kanë përfunduar me paqe.

Sanksionet kanë ndikuar dhe Rusia do të dalë shumë më e dobët nga ky konflikt. Historia na tregon që nga 1914 që vendet agresore nuk kanë marrë një fitore të shpejtë. Është shumë e vështirë të vendosësh nën kontroll një vend që lufton për mbijetesë. Është e vështirë që një vend që lufton për territorin tij ta vendosësh nën pushtim. Rusia ndoshta nuk ka nxjerrë mësimet e duhura nga historia”, tha ai.