BREAKING NEWS

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me Amerikën, ishte aq mendjelehtë. Shpëton vetëm nëse ikën në...

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia bën lëvizjen e menjëhershme

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia
x
BREAKING NEWS

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë ambasadorja Yuri Kim, paralajmëron aksion kundër zyrtarëve të korruptuar: Askush nuk është mbi ligjin!

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën
x
BREAKING NEWS

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon kush e ka radhën pas Sali Berishës dhe paralajmëron ‘TËRMET’ në skenën politike shqiptare: Ky politikan është një model skizofrenik. Rama mund të detyrohet të...

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon vendimet marra

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon
x
BREAKING NEWS

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në drejtësi”, Klodiana Lala zbulon informacione për vendndodhjen e ish-kryeprokurorit: Më kanë ardhur foto! Avokati paraqiti akt ekspertimin, vuan nga një sëmundje e…

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në
x
BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x

Aktualitet

Si i ka ngjitur shkallët e karrierës dhe ku është fokusuar për momentin? Linda Rama tregon punën e saj të parë dhe momentin kur përjetoi situatën shokuese për të

Si i ka ngjitur shkallët e karrierës dhe ku është fokusuar

Bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, Linda Rama rrëfeu mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Ilva Now” karrierën e saj profesionale.

Ekonomiste në fabrikën e kadifes, në Kombinat, kjo ka qenë puna e parë e zonjës Rama, nga ku dhe ka kuptuar se ç’do të thotë, punë e vështirë.

Ajo tregoi se më pas ka vijuar karrierën e saj duke u punësuar si mësuese, periudhë në të cilën ka ardhur në jetë dhe e bija, Rea.

“Unë fillova të shikoja që sesi në vitet ’90 po shkërmoqej e gjithë ajo, të themi, qelizë ekonomike po shkërmoqej. Makineri që ndalonin, punëtorë që dilnin. Brenda pak muajve nga 10 mijë, u bënë një mijë. Njerëz që shkonin me asistencë sociale për herë të parë në ato vite, në atë kohë e kam dëgjuar që kishte asistencë sociale dhe ishte një realitet tronditës sesi politika e mbrapshtë, papritur, sa hap e mbyll sytë mundet të shpërbëhej gjithçka. Dhe ‘91-92-shi unë jepja dhe mësim  “Organizimi dhe planifikimi ndërmarrjeve industriale” dhe ishte shumë ironike se unë jetoja në mëngjes çorganizimin dhe falimentimin dhe së brendshmi ishte një vrarje ndërgjegje shumë e madhe. Ishte si halucinante,” rrëfen znj. Rama

Pjesë e formimit të Linda Ramës, ka qenë edhe shkollimi i saj në Çeki, ku ka kryer masterin. Këtë eksperiencë zonja Rama e cilësoi si shok kulturor, pasi ishte mësuar me një sistem i cili nuk e “plotësonte” dhe ishte pikërisht ky master që shënjoi karrierën e saj të mëpasshme.

Bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama po merret me studime shkencore të thelluara, të cilat sipas saj çdokush mund t’i aksesojë lirisht në internet. Studimet i përkasin kryesisht fushës së ekonomisë, mirëpo ajo merret edhe me fusha të tjera, që i përkasin planit social.

“Puna ime janë analiza, janë analiza të thelluara, ndonjëherë dhe shumë shkencore”, deklaron znj. Rama duke shtuar me kujdes se gjithmonë i ka kushtuar rëndësi zhvillimit të saj intelektual dhe profesional përtej të gjitha angazhimeve familjare.

Një ndër studimet e fundit të zonjës Rama me ekipin e saj ka një temë aktuale, pasi trajton kompetencat digjitale të arsimit, me synim që të implementohen për të përballuar pasojat e COVID-19.

“Ajo që mund të ndaj në këtë moment është që dy studime kanë qenë të fundit, që i përkasin këtij viti pothuajse dhe që janë akoma në proces. Një është për kompetencat digjitale në kohën e pandemisë në arsim dhe është një studim rajonal, për të parë sesa i përgatitur ishte arsimi në vende të ndryshme për të përballuar periudhën e pandemisë dhe si periudha e pandemisë ka ndikuar për rritjen e kërkesave për përfshirjen më të madhe të kompetencave digjitale për t’i paraprirë kohës në të cilën ne jetojmë. Tjetra është një studim shumë interesant për të kuptuar aftësitë në tregun e punës në sektorët prioritarë të ekonomisë dhe ato që do t’i qëndrojnë prioritetit të 10 viteve të ardhshme”, përfundoi Linda Rama.