Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Si nisi rrënimi i çështjes "Tahiri", dy goditjet që mori dosja", Basir Çollaku nxjerr detajet tronditëse

Postuar: 20/09/2019 - 22:28

Gazetari, Basir Çollaku tregoi sesi nisi rrënimi i dosjes "Tahiri" dhe që u finalizua me dënimin me 3 vjet shërbim prove nga Krimet e Rënda një ditë më parë.

Çollaku thotë se gjyqtarët dënojnë më tepër denoncuesin sesa të denoncuarin

“Kam folur me një nga prokurorët që është marrë me këtë histori dhe më tha: Kur po debatonim sesi ta merrnim para se të shkonte kërkesa në kuvend për arrestim, ideja dominuese profesionalisht ishte që ta fillojmë hetimin në terren. Ishin 200 oficerë policie të kallëzuar për bashkëpunim me bandat e kultivimit të drogës. Duke ardhur tek oficerët, drejtuesit, shefat e komisariateve, drejtuesit e policive, do ngjiten skema lart dhe kur të shkonin te Ministri i Brendshëm që ishte administratori i kësaj gjëje, nuk kishin më nevojë për prova nga Italia, se provat janë në Shqipëri, këtu është bërë vepra penale.

Dikush, diku, dikur, e shkërmoqi këtë ide dhe erdhi pastaj piramida poshtë. Goditjen e dytë e ka marrë te ekstradimi i paligjshëmn i Nazer Seitit. Ministrja ka firmosur, prokurorja e përgjithshme e përkohshme, përhershme, e përjetshme, e pafajshme ka firmosur, drejtues burgjesh, komisariatesh, gjetën dhe një avokat pushteti Detar Hysin dhe ai luajti skemën e qeverisë dhe hoqën bllokun, shënimet, të dhënat kush ka marrë para, sa ryshfete janë marrë, sa janë dhënë. Gjyqtarët dënojnë më tepër denoncuesin sesa të denoncuarin,” tha ai në Ora News.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/10/2019 - 19:40

Kolegji i Posaçëm i Apelimit i ka dhënë të drejtë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, mbi vendimin për të shkarkuar nga detyra prokurorin Artur Selmanin.

Postuar: 14/10/2019 - 19:20

Gjatë protestës së qytetarëve të Unazës së Re, pranë drejtorisë së policisë mbrëmjen e djeshme, a

Postuar: 14/10/2019 - 18:33

Një vajzë 16-vjeçare ishte e ftuar së bashku me tre miq në një festë në shtëpinë e një prej të pa

Postuar: 14/10/2019 - 18:23

Një automjet ka përplasur një person në biçikletë këtë pasdite në Vlorë, ku ka mbetur i plagosur

Postuar: 14/10/2019 - 18:22

Ende pa nisur tubimi është vënë re nja prezencë e lartë e forcave të Policisë në Astir.

Postuar: 14/10/2019 - 18:10

OSHEE bën me dije se për shkak të rikonstruksioneve të kabinave elektrike, këtë të martë do të st

Postuar: 14/10/2019 - 18:01

Analisti i njohur, Fatos Lubonja, ka komentuar raportin zyrtar të Komisionit të Venecias për pres